Uwaga! Nowe wydanie portalu zdrowemiasto.pl! Kliknij tu i czytaj dalej...

Poniżej znajduje się materiał archiwalny, który niebawem będzie usunięty z tego adresu...
Wejdz na stronę główna nowego portalu i tam szukaj interesujacych Cię tresci.

Zapraszamy do lektury tu: zdrowemiasto.pl




 Medycyna estetyczna 
 Proktolog 
 Onkolog 
 Dermatolog 
 Alergolog 
Robert Świerczyński

Dr n. med. Robert Świerczyński
www.ortopeda.zdrowemiasto.pl

Podiatra. Leczenie problemów stóp
PORADNIK MEDYCZNY. ORTOPEDA

Paluchy koślawe (halluxy)
Dane epidemiologiczne wskazują, że do leczenia operacyjnego paluchów koślawych (halluxów) kwalifikuje się 0,5% populacji naszego kraju. Na zalecaną terapię decyduje się znikomy odsetek potencjalnych pacjentów, spośród których 90% to kobiety. Są one grupą, u której dolegliwość ta występuje wyjątkowo często i szczególnie dla nich jest ona uciążliwa.

Wbrew powszechnym opiniom terapia paluchów koślawych nie stanowi jedynie problemu kosmetycznego. Będąc pierwszymi z łańcucha stawów umożliwiających poruszanie się, stawy stopy wpływają na funkcjonowanie pozostałych. Ich niewłaściwa praca z biegiem czasu skutkuje dysfunkcją stawów położonych powyżej. Deformacja koślawa palucha to nieuchronna ewolucja płaskostopia poprzecznego, modzeli pod głowami kości śródstopia (tzw. metatarsalgia), koślawości tyłostopia, przykurczu ścięgna Achillesa, niestabilności stawu skokowego i in. Z czasem zmianom chorobowym ulegają coraz wyższe partie kończyny dolnej.

modzele W zabiegach korekcyjnych stosujemy osteotomię "Z", tzw. "Scarf" oraz skośną MORO z plastyką tkanek miękkich stawu śródstopno-palcowego palucha. Zaletami tej metody jest stabilne zespolenie odłamów umożliwiające leczenie bezgipsowe po operacji. Obciążanie kończyny umożliwiające lokomocję samoobsługową jest możliwe od 2 doby po zabiegu. Po 6 tygodniach pacjentki powracają do chodzenia w obuwiu codziennym. Stosowana metoda gwarantuje ponadto trwałość efektów terapeutycznych. Odróżnia ją to od innych metod operacyjnych, w przypadku stosowania których prawdopodobieństwo nietrwałości efektów operacji jest znaczne. Bardzo często podczas jednego zabiegu jest wykonywana korekcja obu stóp.

Dlaczego powstaje koślawa deformacja palucha?
Problem występuje 6 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Dotyczy ok. 0,5 % kobiet w wieku 15–75 lat w krajach europejskich. W Polsce to mniej więcej 100 000 przypadków, ale do leczenia zgłasza się tylko ok. 10%. Halluxy to choroba cywilizacyjna wynikająca m.in. z noszenia obuwia na wysokich obcasach!!!

halluxy Panuje powszechna opinia, aby nie korygować deformacji, bo często nawraca – to błąd!!! Skuteczność techniki operacyjnej zależy od prawidłowej kwalifikacji do metody. Muszą być skorygowane wszystkie składowe deformacji a nie tylko wyrośl okolicy głowy I kości śródstopia.

Przyczynami koślawości palucha m.in. są: nadmierna ruchomość I kości śródstopia (najczęstsza u młodocianych w wieku 12-15 lat), dominacja I promienia (tzw. stopa egipska), szpotawość I kości śródstopia, obniżenie łuku poprzecznego (metatarsalgia), stopa płasko koślawa, przykurcz przywodziciela palucha.

Zainteresowanych metodami leczenia halluxów zapraszam na moją stronę WWW, gdzie w dziale PREZENTACJE przedstawiono m.in. sposoby operacyjnej korekcji palucha koślawego (w tym korekcja sposobem Scarfy metodą uniwersalną oraz postępowanie pooperacyjne i elementy rehabilitacji).
Bolesność pięty - "ostroga" piętowa
Kolejnym problemem stóp jest tzw. ostroga piętowa. Ostroga piętowa to reakcja na przeciążenie przyczepu rozcięgna podeszwowego do guza piętowego. Mikronaderwania włókien rozcięgna powodują wciąganie drobnych fragmentów kostnych w obręb rozcięgna i reakcję zapalną (bolesność, obrzęk, zwapnienia widoczne w formie osteofitu - ostrogi). Proces chorobowy toczy się nie w punkcie ostrogi tylko 2-3 mm w kierunku palców. Działania terapeutyczne to: stretching rozcięgna (uelastycznienie), mięśnia trójgłowego łydki (stanowi funkcjonalną jedność z rozcięgnem podeszwowym), wkładka supinująca tyłostopie z elementem odciążajacym guz piętowy, fizykoterapia miejscowa przeciwzapalno-przeciwbólowa. Leki przeciwzapalne miejscowo, masaż lodem, iniekcje sterydu w okolicę zapalenia (optymalnie pod kontrolą USG), dawniej - naświetlania promieniami RTG w dawce 3000 R (rentgenów). Ostatnim etapem leczenia jest chirurgiczne przecięcie 75% przyśrodkowej części rozcięgna (z cięcia 3 cm lub artroskopowo).

Najczęściej przyczyną jest entezopatia rozcięgna podeszwowego przy przyczepie do guza kości piętowej (popularnie zwana "ostrogą piętową" ze względu na pojawiające się w rtg zwapnienie w miejscu przyczepu - notabene nie jest ono powodem dolegliwości).

Drugą przyczyną jest podobny proces przy przyczepie ścięgna Achillesa ew. z towarzyszącym procesem zapalnym kaletki ścięgna Achillesa głębokiej - (ból zlokalizowany nad piętą). Rzadsze problemy to np.: zapalenie tkanki tłuszczowej pod guzem piętowym (sumowanie się mikrourazów powoduje zwyrodnienie tej tkanki), złamanie zmęczeniowe guza kości piętowej, tzw. neuropatia Baxtera (ucisk w miejscu przechodzenia gałązki podeszowej n. piszczelowego nad krawędzią przerośniętego rozcięgna podeszwowego), problemy dermatologiczne, naczyniowe, reumatoidalne, itd.

dr n. med. Robert Świerczyński, 11.01.2006, ZdroweMiasto.PL
 Psychiatra 
 Internista 
 Ortopeda 
 Ginekolog 
 Urolog 
  Home
Powiadom o nas