Uwaga! Nowe wydanie portalu zdrowemiasto.pl! Kliknij tu i czytaj dalej...

Poniżej znajduje się materiał archiwalny, który niebawem będzie usunięty z tego adresu...
Wejdz na stronę główna nowego portalu i tam szukaj interesujacych Cię tresci.

Zapraszamy do lektury tu: zdrowemiasto.pl




 Medycyna estetyczna 
 Proktolog 
 Onkolog 
 Dermatolog 
 Alergolog 
Joanna Domagała-Kulawik

Dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik
www.alergolog.zdrowemiasto.pl

Alergolog. Astma - można oddychać swobodnie!
Dolegliwości ze strony układu oddechowego są jedną z częstszych przyczyn wizyt u lekarza. Szczególny niepokój budzi utrzymujący się suchy kaszel i napady duszności, czyli odczucie braku powietrza. Objawy te mogą występować z dużym nasileniem oraz utrzymywać się długo, bądź po pewnych przerwach nawracać, zwykle jednak mają charakter napadowy i utrudniają normalne funkcjonowanie. U znacznego odsetka chorych kaszel i świszczący oddech to objawy skurczu oskrzeli w przebiegu astmy oskrzelowej, nawet gdy pojawiają się w bardzo wczesnym okresie życia. Najpoważniejszym zespołem chorobowym, który różnicujemy z astmą oskrzelową jest przewlekła choroba obturacyjna płuc (POChP).

Ocenia się, że astma oskrzelowa najczęściej występuje w krajach wysoko rozwiniętych, a w wielu krajach o niskim uprzemysłowieniu i rozwoju ekonomicznym jest niezbyt częsta.

Czynniki predysponujące do utrzymania się astmy w wieku dorosłym, to między innymi: rodzinny wywiad alergiczny, rozwój atopii, narażenie na alergeny, na dym tytoniowy, ciężki przebieg astmy dziecięcej i płeć żeńska. Ocena obecnej choroby, ale i informacje z przeszłości mogą być bardzo pomocne. Kaszel i napadowa duszność oraz świszczący oddech to główne objawy astmy. Epizod duszności ze świszczącym oddechem w przebiegu infekcji może być jej pierwszym objawem. Za rozpoznaniem astmy przemawiają nawroty choroby, występujące częściej niż 4 razy w roku i nie zawsze przy objawach infekcji dróg oddechowych. Często są to napady choroby towarzyszące kontaktowi z pewnym czynnikiem (na przykład znanym alergenem: kot, kurz). Dodatkowo za rozpoznaniem astmy przemawiają objawy uczulenia (alergii, atopii) dotyczące innych narządów, na przykład alergia pokarmowa, jak również występowanie alergii w rodzinie. Alergiczny nieżyt nosa często wyprzedza astmę.

Prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dziecka, którego rodzice mają objawy alergii jest 2-3- krotnie większe, niż w populacji ogólnej. Ponadto za rozpoznaniem astmy może przemawiać ustąpienie objawów po podaniu leków przeciwastmatycznych.
Rozpoznanie astmy oskrzelowej jest stosunkowo łatwe u osób młodych, z typowym obrazem klinicznym napadowych zaostrzeń i alergią. Należy podkreślić, że przebieg kliniczny astmy rokuje lepiej niż POChP. Stosowane obecnie leki skutecznie hamują stan zapalny, leżący u podłoża astmy. Ponadto skuteczne jest często leczenie anty- alergiczne. Natomiast przebieg POChP jest postępujący, nawet po zaprzestaniu palenia, prowadzący do powikłań i stałego inwalidztwa.

W ocenie przewlekłych objawów ze strony układu oddechowego ważna jest ocena ich ciężkości i ewentualnego zagrożenia życia, czyli wskazań do hospitalizacji. Następujące objawy mogą wskazywać na ciężki przebieg:
  • uporczywe uczucie duszności
  • nasilenie napadów kaszlu
  • postępujące ograniczenie aktywności
  • utrzymujące się przyspieszenie oddechu, zwiększona praca oddechowa trudność w wypowiadaniu pełnych zdań
  • przewlekle utrzymująca się ropna, zielona plwocina
  • gorączka
  • brak reakcji na typowe, stale stosowane leczenie
Nieodpowiednie postępowanie w sytuacji pogorszenia przebiegu astmy i zbyt późne przerwanie reakcji łańcuchowej, jaką jest narastanie objawów zapalenia i skurczu oskrzeli może prowadzić do stanu astmatycznego, który jest zagrożeniem życia i stanowi bezwzględne wskazanie do hospitalizacji w oddziale intensywnej terapii.

Leczenie
Stosowane obecnie leki, szczególnie z grupy beta-2 mimetyków i glikokortykosteroidów podawanych drogą wziewną stanowią podstawę leczenia astmy. Uważa się, że stosowanie tych leków nawet w astmie epizodycznej, lekkiej, hamuje reakcję zapalną, która jest głównym czynnikiem przyczynowym choroby. Systematyczne leczenie pod kontrolą specjalisty pozwala niekiedy zredukować dawki leków i znakomicie poprawić komfort życia pacjenta z astmą. Leki stosowane w astmie podzielono na grupę leków kontrolujących chorobę, do której zalicza się leki przeciwzapalne i długo działające leki rozkurczające oskrzela, oraz leki stosowane doraźnie, czyli środki szybko rozkurczające oskrzela.

Dostępne na rynku inhalatory mają obecnie przystępną cenę, a ich odpowiedni dobór gwarantuje np.: stosowanie leku dwa razy dziennie i utrzymanie efektu działania na 12 godzin. Chory z astmą może pracować, prowadzić normalną aktywność fizyczną, uprawiać sport.

Cennym uzupełnieniem leczenia szczególnie w astmie atopowej jest podawanie leków anty- alergicznych. Bardzo ważnym elementem leczenia jest opanowywanie infekcji odpowiednim antybiotykiem pod kontrolą lekarza. Należy również zaznaczyć, że kilka grup leków z licznymi przedstawicielami każdej z grup gwarantuje dobór przystępnego dla pacjenta sposobu leczenia.

Z uwagi na szczególne znaczenie ustalenia odpowiedniego rozpoznania, oceny stopnia ciężkości choroby i wdrożenia odpowiedniego leczenia astmy chory wymaga okresowej kontroli specjalistycznej. Postępowanie lecznicze wymaga bowiem świadomego współudziału chorego i najbliższych, a zaniedbania mogą być tragiczne w skutkach.

Dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik, 09.03.2005, ZdroweMiasto.PL
 Psychiatra 
 Internista 
 Ortopeda 
 Ginekolog 
 Urolog 
  Home
Powiadom o nas