UROLOG. Słownik urologiczny
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Urologia » Słownik urologiczny

Słownik urologiczny

PORADNIK MEDYCZNY. UROLOG

dr n. med. Wojciech Ejchman, urolog

zdrowemiasto.pl | dodane 22-05-2009

dr n. med. Wojciech Ejchman
 
Większość moich pacjentów to mężczyźni dotknięci jedną z trzech chorób prostaty: łagodnym rozrostem stercza (gruczolakiem), rakiem lub zapaleniem gruczołu krokowego. Coraz częściej mężczyźni w średnim i starszym wieku odwiedzają mój gabinet urologiczny w celu badania profilaktycznego prostaty. To dobry objaw świadczący o tym, że świadomośc chorób prostaty i wynikających z nich zagrożeń dla zdrowia (a nawet życia) męskiej części społeczeństwa powoli, ale stale wzrasta. Ogromną rolę w profilaktyce chorób prostaty spełniają... kobiety, które namawiają swoich partnerów lub wręcz przychodzą z nimi na pierwszą wizytę do urologa. Jeżeli dodać do tego coraz liczniejszą grupę młodych, aktywnych życiowo, seksualnie i zawodowa mężczyzn borykających się z problemami zapalenia gruczołu krokowego, to da się zauważyć narastającą skalę problemu.

Z rozmów z moimi pacjentami wiem, że wprawdzie większość z nich słyszała o prostacie i o jej schorzeniach, ale tak naprawdę nie wiedzieli do jakiego specjalisty powinni się zgłosić ze swoimi problemami. Do tego terminologia medyczna jest dla nich często niezrozumiała, a jeśli lekarz sam nie wyjaśni jakiegoś terminu w rozmowie, pacjenci wstydzą się pytać. Stąd, dla lepszego zrozumienia problemu i pełnego porozumienia ze specjalistą, przedstawiam krótki słownik podstawowych haseł, wyjaśniających znaczenie nazw anatomicznych, badań diagnostycznych i sposobów leczenia chorób gruczołu krokowego. Słownik mój nie zachowuje kolejności alfabetycznej pojęć.

Urologia - dziedzina medycyny, która już ponad 120 lat temu oddzieliła się od chirurgii ogólnej. Zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem zachowawczym i operacyjnym chorób układu moczowego mężczyzn i kobiet, oraz układu płciowego mężczyzn. Nie należy mylić urologii z nefrologią, która zajmuje się leczeniem chorób miąższu nerkowego (np. kłębuszkowego zapalenia nerek).

Układ moczowy - zarówno u kobiet jak i u mężczyzn układ moczowy stanowią nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa.

Układ płciowy męski - w skład męskiego układu płciowego wchodzą: prącie (czyli członek), jądra, najądrza, pęcherzyki nasienne i prostata.

Prostata (łac.), stercz (pol.), gruczoł krokowy (anat.) - gruczoł wydzielania zewnętrznego umiejscowiony poniżej pęcherza, otacza cewkę moczową; w prostacie wytwarzany jest płyn stanowiący środowisko życiowe dla plemników. Bliskie sąsiedztwo prostaty z pęcherzem i cewką wyjaśnia, dlaczego choroby prostaty powodują trudności w oddawaniu moczu.

Łagodny przerost stercza (gruczolak) - guz łagodny wywodzący się z tkanek prostaty, stanowiący przeszkodę w oddawaniu moczu.

Rak prostaty - nowotwór złośliwy wywodzący się z tkanki nabłonkowej prostaty. Rozwija się w innej części prostaty niż gruczolak. Może współistnieć z gruczolakiem stercza.

Zapalenie prostaty - obejmuje cały gruczoł krokowy. Dotyczy głównie młodych mężczyzn. Może współistnieć z gruczolakiem. Rozróżniamy niebakteryjne i bakteryjne, ostre i przewlekłe zapalenia stercza.

dr n. med. Wojciech Ejchman, urolog, 22-05-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe