UROLOG. Problemy z oddawaniem moczu? Wybierz komfort...
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Urologia » Problemy z oddawaniem moczu? Wybierz komfort...

Problemy z oddawaniem moczu? Wybierz komfort...

PORADNIK MEDYCZNY. UROLOG

dr n. med. Piotr Jarzemski, urolog

zdrowemiasto.pl / arch. ABC Pacjentazdrowemiasto.pl / arch. ABC Pacjenta | dodane 31-05-2009

Dr n. med. Piotr Jarzemski, ordynator Oddziału Urologii Wojewódzkiego. Szpitala im dr. Jana Biziela w Bydgoszczy (Fot. Piotr Sumara)
 
Jedną z metod leczenia jest stosowanie specjalnie przygotowanych ćwiczeń fizycznych wzmacniających mięśnie miednicy. Mogą być one pomocne w leczeniu początkowej fazy nietrzymania moczu chociaż nie zawsze są wystarczająco skuteczne. W większości przypadków konieczne jest zastosowanie metod chirurgicznych. Sposobów operacji jest wiele, ale dopiero rozwój w ostatnich latach nowoczesnych technik leczenia spowodował, że zabieg stał się mało obciążający dla pacjentek. Aktualnie najpopularniejszą metodą operacji jest zastosowanie techniki laparoskopowej lub metody TVT. Zabieg TVT polega na wprowadzeniu w okolicę pochwy specjalnej, samoutrzymującej taśmy, pozwalającej na przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych. Krótki czas zabiegu, jednodniowy pobyt w szpitalu, wysoka skuteczność oraz dobry efekt kosmetyczny spowodowały, że jest to obecnie najczęściej stosowana metoda leczenia.

Nietrzymanie moczu stanowi istotny i wstydliwy problem, o którym niechętnie mówimy. Niepodjęcie leczenia prowadzi do narastania objawów aż do całkowitego nietrzymania moczu.
Zawsze jednak, przed podjęciem decyzji dotyczącej sposobu leczenia, konieczne jest wykonanie dodatkowych specjalistycznych badań, pozwalających na wykluczenie innych chorób układu moczowego takich, jak infekcje, kamica czy nowotwory. Mogą one również prowadzić do zaburzeń w oddawaniu moczu.

Inną równie częstą postacią zaburzeń oddawania moczu jest pojawiające się niezależnie od wysiłku nagłe parcie na pęcherz, czyli niemożliwa do zatrzymania nagła potrzeba oddania moczu. Często podczas pracy lub powrotu do domu, tuż przed otwarciem drzwi, odczuwane jest nagłe parcie na pęcherz. Kobieta często nie zdąży dojść do toalety i popuszcza mocz. Są to typowe objawy nadwrażliwego pęcherza moczowego. Pęcherz zostaje pobudzony do skurczu, którego nie jesteśmy w stanie zahamować. Taki stan również możemy leczyć stosując odpowiednie środki farmakologiczne. W tym wypadku leczenie operacyjne nie jest konieczne, a dobór odpowiednich leków potrafi zmniejszyć objawy i w ten sposób poprawić komfort życia. Oczywiście również w tym wypadku zobowiązani jesteśmy do wykluczenia innych groźnych chorób mogących manifestować się takimi samymi objawami.

Populacja kobiet, u których występują kłopoty z oddawaniem czy utrzymaniem moczu - stale wzrasta. Nie traktujmy tego jako problemu wstydliwego, ale jako jeszcze jedną przypadłość, którą możemy i powinniśmy zacząć leczyć. Od tego zależy nasze samopoczucie, komfort naszego życia oraz akceptacja otoczenia.

dr n. med. Piotr Jarzemski, urolog, 31-05-2009, zdrowemiasto.pl / arch. ABC Pacjenta

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe