UROLOG. Problemy z oddawaniem moczu? Wybierz komfort...
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Urologia » Problemy z oddawaniem moczu? Wybierz komfort...

Problemy z oddawaniem moczu? Wybierz komfort...

PORADNIK MEDYCZNY. UROLOG

dr n. med. Piotr Jarzemski, urolog

zdrowemiasto.pl / arch. ABC Pacjentazdrowemiasto.pl / arch. ABC Pacjenta | dodane 31-05-2009

Dr n. med. Piotr Jarzemski, ordynator Oddziału Urologii Wojewódzkiego. Szpitala im dr. Jana Biziela w Bydgoszczy (Fot. Piotr Sumara)
 
Problemy z oddawaniem moczu dotykają nie tylko mężczyzn w starszym wieku, ale również kobiet. Objawy pod postacią nietrzymania moczu, czyli niekontrolowanego samoistnego jego wyciekania dotyczą ponad 15 proc. populacji kobiet. Jest to niezwykle istotny problem, ponieważ dotyczy w większości pacjentek aktywnych zawodowo, a wypływający mocz wydziela bardzo nieprzyjemny zapach, krępujący zarówno dla pacjentki jak i otoczenia. Często zmusza kobietę do ograniczania kontaktów towarzyskich uniemożliwiając prowadzenie normalnej aktywności zawodowej.

Objawy choroby mogą manifestować się w dwojaki sposób. Po pierwsze, pod postacią samoistnego wyciekania moczu pojawiającego się podczas wysiłku fizycznego. Po drugie, pod postacią niezależnego od wysiłku nagłego parcia na pęcherz, czyli niemożliwej do zatrzymania nagłej potrzeby oddania moczu.

W pierwszej postaci kobieta popuszcza mocz podczas kaszlu czy dźwignięcia ciężkiego przedmiotu. Objawy stopniowo ulegają nasileniu, pojawiają się nawet podczas niewielkiego wysiłku, szybkiego chodzenia czy biegu. W końcu dochodzi do samoistnego, niekontrolowanego wypływu moczu zarówno podczas poruszania się, jak i w spoczynku.

Przyczyną doprowadzającą do nietrzymania moczu są przede wszystkim zmiany zachodzące w budowie anatomicznej miednicy mniejszej. Pojawiają się one na skutek nadmiernego wysiłku fizycznego, po licznych porodach, przebytych operacjach ginekologicznych oraz na skutek zmian hormonalnych w okresie menopauzy. Następuje obniżenie narządów położonych w miednicy kobiety, co prowadzi do powstania zaburzeń w mechanizmie odpowiedzialnym za utrzymanie moczu. W takim wypadku, podczas nadmiernego parcia na tłocznię brzuszną np. podczas wysiłku fizycznego czy kaszlu, nie może prawidłowo zadziałać układ zamykający cewkę moczową, kobieta nie jest wstanie utrzymać moczu. Konieczne staje się podjęcie leczenia.

dr n. med. Piotr Jarzemski, urolog, 31-05-2009, zdrowemiasto.pl / arch. ABC Pacjenta

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe