Nerki. Budowa anatomiczna nerek - położenie nerek.
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Urologia » Nerki. Budowa anatomiczna nerek - położenie nerek.…

Nerki. Budowa anatomiczna nerek - położenie nerek.

PORADNIK MEDYCZNY. UROLOG

lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 29-09-2009

Lek. med. Ewa Wojas, redaktor medyczny portalu zdrowemiasto.pl
 
Zdrowa Mieszczka i Zdrowy Mieszczanin zazwyczaj mają po dwie nerki. Może się zdarzyć, że całkiem zdrowy człowiek ma tylko jedna nerkę i, najczęściej, wcale o tym nie wie. Nerki są narządem położonym zaotrzewnowo, na tylnej ścianie jamy brzusznej. Oznacza to, że od większości narządów jamy brzusznej oddziela je otrzewna - rodzaj cienkiej, elastycznej błony łącznotkankowej (czyli zbudowanej z tkanki łącznej). Tak więc nerki są oddzielone od narządów jamy brzusznej takich jak jelita i wątroba.

Przestrzeń zaotrzewnowa nie ma światła - wypełniona jest tkankami, między innymi tkanką tłuszczową. Tkanka tłuszczowa otula nerki (jak gruby, miękki sweter), nie przylega jednak do nich bezpośrednio. Pomiędzy torebką tłuszczową a nerką znajduje się elastyczna, sprężysta osłona zbudowana z włókien tkanki łącznej i nazywana torebką włóknistą. Torebka włóknista przylega do powierzchni nerki, ale nie jest z nią na stałe zrośnięta. Jest jak przylegająca do ciała koszula pod grubym swetrem. Dopiero błona podwłóknista, zawierająca włókna łącznotkankowe i mięśniowe naprawdę ściśle przylega do nerki i stanowi jej bezpośrednią osłonę. Te wszystkie warstwy mają za zadanie uchronić nerki przed urazami. Pasmami tkanki łącznej przymocowane są do przepony i sąsiednich struktur, dzięki czemu nerki zachowują swoja pozycję na wysokości drugiego-trzeciego kręgu lędźwiowego.

nerka390428rys1.gifNerka ma kształt... hmm... nerkowaty, lub, inaczej określając - podobny do ziarna fasoli. Takie dwa "nasiona", o wymiarach ok. 11x6x3 (chciałam napisać "o wielkości telefonu komórkowego Nokia 3210", ale kto będzie pamiętał ten model za rok?) i wadze około 130 gramów znajdują się prawie symetrycznie po dwóch stronach kręgosłupa, wklęśnięciem do środka a wybrzuszeniem na zewnątrz. Podane tu wielkości są wartościami średnimi, wymiary i masa nerki są proporcjonalne do budowy i masy ciała; są nieco mniejsze u kobiet a nieco większe u dorodnych Mieszczan.

Jak wspominałam zdarza się, że zamiast dwóch ktoś ma tylko jedną nerkę.
Jeśli jest zdrowa świetnie daje sobie radę, tylko znacznie przerasta. Tak dzieje się również wtedy, gdy jedna z nerek zostanie usunięta (w wyniku choroby lub wypadku). I dopóki miąższ nerki sprawnie działa nic złego w organizmie się nie dzieje. Zdarza się również, że w okresie życia płodowego nerki zrastają się dolnymi (lub rzadziej górnymi) końcami. Taka zrośnięta nerka nosi nazwę nerki podkowiastej i znowu, jeśli miąższ działa bez zarzutu, wszystko jest w porządku. Czasami mamy więcej niż dwie nerki, ale są to przypadki wyjątkowe.

Najczęstszym przypadkiem nieprawidłowości anatomicznej nerek jest ich przemieszczenie; tzw. nerka wędrująca. W chorobach wyniszczających, w przypadku zaniku torebki tłuszczowej, osłabieniu tkanki łącznej, nerka może opadać aż do miednicy mniejszej. I dopóki miąższ działa sprawnie, możemy spać spokojnie z jedną, trzema, z podkowiastą czy opadającą nerką. Ważne, że sprawną. Bo bez nerek żyć się nie da, a przynajmniej jest to bardzo trudne.

lek. med. Ewa Wojas, 29-09-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe