PSYCHIATRA. Nerwica w granicach normy. Zaburzenia lękowe
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Psychiatria » Nerwica w granicach normy. Zaburzenia lękowe

Nerwica w granicach normy. Zaburzenia lękowe

PORADNIK MEDYCZNY. PSYCHIATRA

dr med. Aleksandra Kasperowicz-Dąbrowiecka

zdrowemiasto.pl / ABC Pacjenta (VI,2001)zdrowemiasto.pl / ABC Pacjenta (VI,2001) | dodane 12-08-2009

Dr n. med. Aleksandra Kasperowicz-Dąbrowiecka, psychiatra (Fot. Piotr Sumara)
 
Napady lękowe nie są najczęściej spotykaną nerwicą, ale ze względu na dość burzliwy przebieg skłaniają chorych do aktywnego poszukiwania pomocy lekarskiej. Często wykrywa się je u pacjentów z niewyjaśnionymi objawami somatycznymi takimi jak: bóle w klatce piersiowej, zespół drażliwego jelita, zawroty głowy, migrenowe bóle głowy, zespół przewlekłego zmęczenia. Występują od 4 do 7 razy częściej u osób obciążonych dziedzicznie takim typem lęku.

W psychiatrii w ostatnich latach dokonał się istotny postęp w leczeniu napadów lękowych; skuteczne okazały się leki przeciwdepresyjne wpływające na poziom serotoniny w mózgu. Ważną rolę w leczeniu odgrywa również psychoterapia, w czasie której pacjenci uczą się właściwie interpretować objawy cielesne lęku. Gdy kołatanie serca lub zawroty głowy wystąpią u nich ponownie, to nie wywołają już strachu przed śmiercią lub groźną chorobą, co wcześniej na zasadzie "błędnego koła" nasilało objawy lękowe. U części chorych, pomimo prawidłowego leczenia, objawy lękowe nie ustępują przez długi czas.

Napadowo pojawiający się lęk, ale w ściśle określonych okolicznościach, jest charakterystyczny dla fobii społecznej. Fobię społeczną rozpoznaje się coraz częściej, a do objawów przyznaje się rosnąca liczba osób. Lęk pojawia się tylko w obecności innych ludzi i jest spowodowany obawą przed ośmieszeniem lub kompromitacją. Osoby cierpiące na to schorzenie nie chcą być przez nikogo obserwowane, boją się, że się zaczerwienią, spocą, będą im drżały ręce. Często przeraża je nawet jedzenie i picie w restauracji w obecności innych osób.

Zaburzenia mogą zaczynać się stopniowo w okresie dorastania, ale nierzadko pojawiają się dopiero u osób dojrzałych, czasami poprzedzone są jakimś stresującym wydarzeniem. Np. dziewczyna, która zatrudniła się jako sekretarka dyrektora w dużej firmie i musi często przygotowywać kawę dla licznych gości, z niepokojem zauważa, że z przejęcia drżą jej ręce i wszyscy to widzą. Po pewnym czasie nie tylko nie jest w stanie nalewać kawy interesantom, ale nie jada również w zakładowym bufecie z obawy, że ktoś z pracowników zauważy tę kompromitującą przypadłość.

Podobnie jak w napadowym lęku, również w fobii społecznej udowodniono skuteczność leków przeciwdepresyjnych zmieniających poziom serotoniny w mózgu, a także tzw. blokerów monoaminooksydazy. Należy podkreślić, że opisane powyżej objawy i zaburzenia stanowią wyolbrzymione postacie lęków, które odczuwamy na co dzień i które nie są żadną chorobą. Zaliczyć można do nich sporadycznie pojawiające się uczucie "kołatania" serca czy też niepokój w niektórych sytuacjach społecznych np. przed publicznym wystąpieniem. Objawy w takim natężeniu nie wymagają oczywiście żadnej interwencji psychiatrycznej.

dr med. Aleksandra Kasperowicz-Dąbrowiecka, 12-08-2009, zdrowemiasto.pl / ABC Pacjenta (VI,2001)

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe