Żyć się odechciewa. Depresja
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Psychiatria » Żyć się odechciewa. Depresja

Żyć się odechciewa. Depresja

PORADNIK MEDYCZNY. PSYCHIATRA

Szymon Nowak, psycholog

zdrowemiasto.pl / arch. ABC Pacjentazdrowemiasto.pl / arch. ABC Pacjenta | dodane 30-05-2009
Objawy fizyczne: Zaburzenia snu - chorzy często nie mogą zasnąć, sen nie przynosi odpoczynku, często śnią się koszmary. Spadek lub brak apetytu - jedzenie staje się przykrą koniecznością, nie przynosi radości. Spadek energii życiowej - pacjenci są ospali, znużeni, nic ich nie interesuje, nie wciąga, często mówią: "czuję się pusty", szybko się męczą.

Objawy somatyczne: Dolegliwości układu pokarmowego - bóle żołądka, zaburzenia trawienia.Bóle głowySpadek zainteresowania seksem. Rozmaite niesprecyzowane dolegliwości bólowe - "wszystko mnie boli "Częste przeziębienia, spadek odporności organizmu.

Dolegliwości psychosomatyczne (choroba wrzodowa, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nadciśnienie, świąd skóry)

Objawy psychologiczne: Objawy psychologiczne są bardziej "typowe", znane. Niemniej warto je przybliżyć, by pokazać, jak depresja zmienia uczucia, myślenie, uwagę.

Uczucia: Smutek, odczucie pustki, bycia poza wszystkim, strach. Lęk (czasami lokalizowany w okolicach serca), niepokój. Obniżony nastrój, utrata możliwości cieszenia się, odczuwania radości. Często irytacja, złość, drażliwośćObwinianie się, brak kontaktu z sobą, pogarda do siebie i poniżanie się.

Myślenie: Negatywne patrzenie na siebie, otaczający świat i przyszłość. Całkowite zaabsorbowanie myśleniem o sobie i swoim nieszczęściu. Koncentrowanie się na wyjętych z kontekstu szczegółach, wyolbrzymianie własnych cech negatywnych, pomijanie pozytywnych. Przekonanie, że jednorazowe negatywne doświadczenie będzie się stale powtarzać w przyszłości ("teraz mi się nie udało i na pewno nigdy już mi się nie uda"). Ogólne obniżenie sprawności myślenia. Niechęć do nowych pomysłów. Często obwinianie się, poczucie winy, wyrzuty sumieniaMyśli samobójcze.

Uwaga: osłabiona, problemy z koncentracją. W depresji rzadko występują wszystkie z opisanych wyżej objawów. Każdy pacjent stanowi indywidualną historię, stąd też trudność w diagnozowaniu depresji i różnorodność form, jakie przybiera. Depresja jest dość częstą przypadłością. Szacuje się, że choruje na nią około milion Polaków. W kolejnych artykułach opiszę główne rodzaje depresji, psychologiczne mechanizmy tej choroby, jej związki z chorobami somatycznymi, bólem.

Podkreślam: depresja powinna być leczona. Odpowiednia terapia pozwala na przywrócenie chęci do życia, radości, możliwości cieszenia się otaczającym światem. Czasami warto więc odwiedzić psychologa lub psychiatrę

Szymon Nowak, psycholog, 30-05-2009, zdrowemiasto.pl / arch. ABC Pacjenta

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe