Hematoonkologia.pl - portal edukacyjny zajmujący się tematyką rozrostowych chorób hematologicznych, zaadresowany do lekarzy hematologów, lekarzy w trakcie specjalizacji oraz lekarzy pierwszego kontaktu mających pod opieką chorych hematologicznych oraz do samych chorych.
Poradnik ten jest adresowany do Ciebie Drogi Pacjencie jeśli cierpisz z powodu choroby nowotworowej i jesteś poddany chemioterapii. Ma on na celu pomóc zrozumieć Ci na czym polega leczenie, czego możesz spodziewać się w trakcie jak i po zakończeniu leczenia. Znajdziesz tu informacje o tym co to jest chemioterapia, jakimi drogami może być podawana i w jaki sposób będzie działać na Twój organizm. Postaramy się również przedstawić Ci wiele różnych sposobów radzenia sobie ze skutkami ubocznymi leczenia, abyś mógł wybrać te najodpowiedniejsze dla Siebie i w jak największym stopniu zminimalizować przykre doznania.
Ponieważ rodzaj chemioterapii jest dobierany do odpowiedniego typu choroby nowotworowej, nie wszystkie problemy omówione w tym poradniku będą dotyczyć Ciebie. Dlatego też, jeżeli będziesz miał wątpliwości odnośnie stosowania zamieszczonych tu porad, możesz o wszystko zapytać lekarza lub pielęgniarkę.
Co to jest chemioterapia i jaką drogą może być podawana?
Chemioterapia jest głównym sposobem leczenia chorób nowotworowych za pomocą leków które nazywane są cytostatykami lub potocznie przez chorych chemią. Leki te mogą być podawane w różnych postaciach i różnymi drogami. Możesz otrzymywać je:
- doustnie pod postacią tabletek lub kapsułek, które należy połykać tak jak wszystkie inne leki, zgodnie z zaleceniem lekarza,
- podskórnie w formie zastrzyków,
- dożylnie w postaci zastrzyków lub kroplówek
- do jam ciała np. do jamy brzusznej, do jamy opłucnej, do pęcherza moczowego lub do kanału rdzenia kręgowego.
W zależności od rodzaju Twojej choroby możesz otrzymywać jeden lek lub kilka leków jednocześnie (jest to chemioterapia złożona). Wszystkie leki cytostatyczne będziesz otrzymywać w ośrodkach specjalizujących się w leczeniu chorób nowotworowych, w których pracuje odpowiednio wyszkolona kadra medyczna, posiadająca dużą wiedzę na temat stosowania tego rodzaju leczenia. Czas w jakim podaje się leki cytostatyczne (chemioterapię) jest uzależniony od rodzaju choroby. Możesz otrzymać kurację w ciągu jednego dnia lub przez kilka kolejnych dni. Kuracja taka jest powtarzana co kilka tygodni. O czas i rodzaj stosowanego leczenia zapytaj swojego lekarza.
Skutki uboczne chemioterapii i sposoby ich łagodzenia
Leki stosowane w chemioterapii niszczą komórki nowotworowe, które są przyczyną Twojej choroby ale mają także ujemny wpływ na zdrowe komórki Twojego organizmu i dlatego mogą wywoływać wiele działań niepożądanych zwanych ubocznymi skutkami chemioterapii. W tym poradniku przedstawimy większość skutków ubocznych ale Ty Drogi Pacjencie pamiętaj, że u Ciebie może wystąpić kilka, jeden lub nawet żaden z nich. Jest to uzależnione od rodzaju i dawki podawanych leków oraz od indywidualnej reakcji Twojego organizmu na zastosowane leczenie.
Wypadanie włosów
Niektóre cytostatyki mogą powodować utratę owłosienia. W zależności od rodzaju i dawki leku oraz czasu trwania leczenia wyłysienie może być całkowite lub mieć charakter osłabienia i przerzedzenia włosów. Utrata włosów w największym stopniu dotyczy skóry głowy, natomiast w innych okolicach ciała jest znacznie mniej nasilona lub może w ogóle nie wystąpić. Należy pamiętać, że po zakończonym leczeniu włosy odrastają.
Podczas chemioterapii możesz sam odpowiednio zadbać o swoje włosy, stosując następujące wskazówki:
- nie farbuj włosów i nie rób trwałej ondulacji,
- susz włosy stosując niską temperaturę,
- używaj miękkich szczotek do włosów,
- zetnij włosy na krótko, a w okresie intensywnego ich wypadania ogól głowę.
Ponieważ wypadanie włosów i Twój wygląd może być trudny dla Ciebie do zaakceptowania możesz osłaniać głowę bawełnianą chusteczką, turbanem lub nosić perukę którą najlepiej kupić przed rozpoczęciem leczenia.
Nudności i wymioty
Stopień nasilenia i czas trwania nudności i wymiotów jest również zależny od rodzaju i czasu leczenia oraz od reakcji Twojego organizmu. Niektórzy pacjenci odczuwają nudności przez kilka godzin, inni przez cały czas trwania chemioterapii, a jeszcze inni nie odczuwają ich wcale. Zawsze informuj swojego lekarza i pielęgniarkę o tych dolegliwościach abyś mógł otrzymać leki łagodzące dolegliwości.
Istnieje również wiele naturalnych sposobów, których zastosowanie pomoże Ci znieść te uciążliwe dolegliwości. Oto kilka z nich:
- jedz pokarmy o temperaturze pokojowej, są one lepiej tolerowane ponieważ zapach gorących potraw może potęgować dyskomfort,
- unikaj potraw słodkich, tłustych, mocno osolonych i pikantnych oraz o intensywnym zapachu,
- pij płyny przynajmniej godzinę przed lub po posiłku, a nie w trakcie jedzenia,
- spożywaj małe porcje posiłków kilka razy dziennie, obfite posiłki obciążają zbytnio żołądek co może potęgować nudności i wymioty,
- starannie przeżuwaj pokarmy aby polepszyć trawienie,
- jedz i pij powoli,
- jeżeli nie masz zmian zapalnych w jamie ustnej możesz wypróbować złagodzić dolegliwości potrawami kwaśnymi, np. cytryną lub zastosować płukanie jamy ustnej wodą z sokiem z cytryny,
- po jedzeniu odpoczywaj w pozycji siedzącej lub półsiedzącej przez ok. dwie godziny,
- przewietrz dokładnie pokój w którym przebywasz,
- gdy czujesz, że nudności się nasilają oddychaj głęboko i powoli,
- unikaj drażniących zapachów np. perfum, dymu,
- staraj się odwrócić swoją poprzez słuchanie ulubionej muzyki, czytanie interesującej książki, prasy lub rozmowę z drugą osobą.
Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Podnośniki koszowe, usługi dźwigowe. Bydgoszcz REKLAMA
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Ortopeda. Chirurgia ortopedyczna. Medycyna sportowa. Warszawa REKLAMA
- Nowotwory krwi - najważniejsze informacje
- Pacjent onkologiczny w obliczu pandemii koronawirusa
- Chirurgia cytoredukcyjna i dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii w leczeniu nowotworów otrzewnej
- Chłoniaki - rozpoznanie i leczenie
- Guzy neuroendokrynne – utajony, nietypowy nowotwór
- Mielofibroza – nieznany nowotwór z ciężkim przebiegiem
- Przewlekła białaczka szpikowa
- Psychoonkolog. Chorować po męsku
- Leczenie chorych na raka piersi
- Epidemiologia raka piersi
- Wszystkie w tym dziale