Chirurg naczyniowy. Żylaki, jak leczyć zylaki... Nieoperacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych. Skleroterapia
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Chirurgia naczyń » Chirurg naczyniowy. Nieoperacyjne leczenie żylaków…

Chirurg naczyniowy. Nieoperacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych. Skleroterapia

PORADNIK MEDYCZNY. CHIRURG NACZYNIOWY

Lek. med. Ryszard Zając, Piotr Paweł Karbowniczek

zdrowemiasto.pl | dodane 07-09-2009

Fot. poradnia-horyzont.pl
 
Skleroterapia kompresyjna (obliteracja) polega na "nastrzykiwaniu" lekami zmienionego żylakowo naczynia. Wybiórcze i dokładne podanie do światła niewydolnej żyły substancji drażniącej wywołuje odczyn zapalny ściany naczynia, co powoduje powolne włóknienie i zarośnięcie naczynia. Zabieg ogranicza się zwykle od kilku do kilkunastu ukłuć cienką igłą. Skleroterapia to nowoczesna metoda leczenia żylaków, wykorzystywana m.in. do kosmetycznego usuwania pajączków (teleangiektazji) naczyniowych np. na udach. Metoda polega na likwidacji przepływu krwi żylnej za pomocą środków farmakologicznych podawanych do światła zmienionego żylakowato naczynia, a następnie zastosowaniu elastycznego opatrunku uciskowego (pończochy). Operację można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych. Sam zabieg skleroterapii trwa najczęściej do 30 minut, nie wymaga znieczulenia, nie uszkadza tkanek, nie powoduje niezdolności do pracy. Zależnie od średnicy żylaka, od jego stopnia zaawansowania oraz indywidualnych właściwości organizmu, proces gojenia następuje w czasie od 4 do 6 miesięcy. Gdy zmianom żylakowatym towarzyszą poważne uszkodzenia głównych, powierzchniowych pni żylnych kończyn dolnych (żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej) wskazane jest leczenie chirurgiczne, skleroterapia zaś może być wykonana jako zabieg uzupełniający po tej operacji.

Metoda skleroterapii stosowana jest już od lat trzydziestych ub. wieku. Intensywny rozwój w ostatnich latach spowodowany jest stosowaniem nietoksycznych substancji obliterujących, dokładniejszą diagnostyką umożliwiającą wizualizację niewydolnych naczyń (podawanie leku do żyły pod kontrolą USG - echoskleroterapia) oraz lepszymi metodami przeprowadzania samego zabiegu (np. zabieg z użyciem tzw. pianki sklerosantu - skleroterapia piankowa Tessariego).
Odmianą skleroterapii jest tzw. mikroskleroterapia - metoda wykorzystywana przy leczeniu tzw. pajączków (wenulektazje, angiektazje, teleangiektazje - wenulo-angiektazje). Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu okularów powiększających i bardzo cienkich igiełek.
Obie matody jako bezpieczne i skuteczne zyskują coraz większą popularność.
Nie chcąc dopuścić do tworzenia się poszerzeń żylnych na dużym obszarze ciała, zaleca się poddawanie tym zabiegom co 2-3 lata. Z czasem zabiegi skleroterapii są krótsze (mniejsza ilość ukłuć).
Inną metodą zaopatrywania bardzo małych pajączków jest elektrokoagulacja naczynek. Zabieg wykonuje się tak, jak zabieg skleroterapii, ale przy użyciu złotych igieł. Zastosowanie igieł pokrytych złotem ma na celu zmniejszenie odczynów skórnych po zabiegu.

skler_zyl_640.jpg

Tzw. pajączki - rozszerzone i pękające naczynka krwionośne, które, ze względu na mikroangiostrukturę, dzielimy na: wenulektazje (poszerzona część żylna mikrostruktury - odpływ krwi), angiektazje (poszerzone naczynia części tętniczej - napływ krwi) oraz wenulo-angiektazje lub teleangiektazje (poszerzone pogranicze tętniczo-żylne).

Lek. med. Ryszard Zając, Piotr Paweł Karbowniczek, 07-09-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe