Alergolog. Astma - można oddychać swobodnie!
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Alergologia » Alergolog. Astma - można oddychać swobodnie!

Alergolog. Astma - można oddychać swobodnie!

PORADNIK MEDYCZNY. ALERGOLOG

dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik, internista, alergolog, pulmonolog

zdrowemiasto.pl | dodane 05-06-2009

Dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik, specjalista chorób wewnętrznych, pulmonolog
 
Dolegliwości ze strony układu oddechowego są jedną z częstszych przyczyn wizyt u lekarza. Szczególny niepokój budzi utrzymujący się suchy kaszel i napady duszności, czyli odczucie braku powietrza. Objawy te mogą występować z dużym nasileniem oraz utrzymywać się długo, bądź po pewnych przerwach nawracać, zwykle jednak mają charakter napadowy i utrudniają normalne funkcjonowanie. U znacznego odsetka chorych kaszel i świszczący oddech to objawy skurczu oskrzeli w przebiegu astmy oskrzelowej, nawet gdy pojawiają się w bardzo wczesnym okresie życia. Najpoważniejszym zespołem chorobowym, który różnicujemy z astmą oskrzelową jest przewlekła choroba obturacyjna płuc (POChP).

Ocenia się, że astma oskrzelowa najczęściej występuje w krajach wysoko rozwiniętych, a w wielu krajach o niskim uprzemysłowieniu i rozwoju ekonomicznym jest niezbyt częsta.

Czynniki predysponujące do utrzymania się astmy w wieku dorosłym, to między innymi: rodzinny wywiad alergiczny, rozwój atopii, narażenie na alergeny, na dym tytoniowy, ciężki przebieg astmy dziecięcej i płeć żeńska. Ocena obecnej choroby, ale i informacje z przeszłości mogą być bardzo pomocne. Kaszel i napadowa duszność oraz świszczący oddech to główne objawy astmy. Epizod duszności ze świszczącym oddechem w przebiegu infekcji może być jej pierwszym objawem. Za rozpoznaniem astmy przemawiają nawroty choroby, występujące częściej niż 4 razy w roku i nie zawsze przy objawach infekcji dróg oddechowych. Często są to napady choroby towarzyszące kontaktowi z pewnym czynnikiem (na przykład znanym alergenem: kot, kurz). Dodatkowo za rozpoznaniem astmy przemawiają objawy uczulenia (alergii, atopii) dotyczące innych narządów, na przykład alergia pokarmowa, jak również występowanie alergii w rodzinie. Alergiczny nieżyt nosa często wyprzedza astmę.

Prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dziecka, którego rodzice mają objawy alergii jest 2-3- krotnie większe, niż w populacji ogólnej. Ponadto za rozpoznaniem astmy może przemawiać ustąpienie objawów po podaniu leków przeciwastmatycznych.
Rozpoznanie astmy oskrzelowej jest stosunkowo łatwe u osób młodych, z typowym obrazem klinicznym napadowych zaostrzeń i alergią. Należy podkreślić, że przebieg kliniczny astmy rokuje lepiej niż POChP. Stosowane obecnie leki skutecznie hamują stan zapalny, leżący u podłoża astmy. Ponadto skuteczne jest często leczenie anty- alergiczne. Natomiast przebieg POChP jest postępujący, nawet po zaprzestaniu palenia, prowadzący do powikłań i stałego inwalidztwa.

dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik, internista, alergolog, pulmonolog, 05-06-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe