Żylaki, choroba żylakowa. O urodzie łydki damskiej. Żylaki
Strona główna » Ogród Ewy » Zdrowie i uroda » Żylaki, czyli o urodzie łydki damskiej. Żylaki koń…

Żylaki, czyli o urodzie łydki damskiej. Żylaki kończyn dolnych.

OGRÓD EWY. ZDROWIE I URODA

lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 24-03-2009

Lek. med. Ewa Wojas, , redaktor medyczny portalu zdrowemiasto.pl
 
Jeśli krew nie może popłynąć do serca najprostszą drogą, cofa się i omija przeszkodę. Zamiast żyłą znajdującą się pod skórą, wraca żyłami przeszywającymi i, dalej, głębokimi. Jeśli żyły łączące są sprawne, jeśli zastawki działają dobrze, jeśli wytrenowane mięśnie wspomagają (masują) ściany żył głębokich, ta droga jest sprawna i nic złego się nie dzieje. Problemy zaczynają się, gdy któryś z tych elementów jest uszkodzony.

Najczęściej niesprawnym elementem są zastawki i to ich marna kondycja jest, jak się zdaje, główną przyczyną powstawania żylaków. Ilość zastawek w żyłach jest nam dana jak kolor oczu, czyli nie mamy na nią wpływu. Mamy natomiast wpływ na wagę ciała, noszone obuwie, ogólny stan zdrowia, zaparcia, ciążę, rodzaj pracy – te elementy mogą potęgować objawy choroby (czyli żylaków).
Gdy do żylaków dołączy się zapalenie żył głębokich - naprawdę mamy problemy. Stan zapalny niszczy zastawki żył głębokich i przeszywających, a to w zdecydowanym stopniu pogarsza odpływ krwi do serca. W okolicy kostek pojawiają się obrzęki, miejsce tkanki podskórnej zajmuje zwłókniała, twarda warstwa, skóra ciemnieje, boli i piecze. Każde, nawet drobne zranienie (np. zadrapanie, otarcie) może spowodować niegojące się owrzodzenie – jątrzącą ranę, bardzo trudną do wyleczenia, nawracającą i bolesną.

W aptece i zielarni jest bardzo dużo leków, ziół i preparatów ziołowych, które mogą być stosowane w leczeniu i higienie źle gojących się ran. Jeśli miałabym coś rozsądnego doradzić w TYM przypadku, radziłabym... omijać apteki i zielarnie z daleka! Jedyny środek domowy do samodzielnego stosowania, jaki mogę NA PEWNO polecić, to polegiwanie z chorą nogą uniesioną tak, aby kostka była wyżej niż kolano, a kolano wyżej niż pupa. I wizytę u chirurga, najlepiej specjalizującego się w leczeniu chorób naczyniowych (chirurg naczyniowy) lub dermatologa.
Zespół pozakrzepowy, bo tak się ta choroba nazywa, jest bardzo trudny do wyleczenia. Często dochodzi do podrażnienia, a nawet uczulenia skóry pod wpływem maści i ziół stosowanych z powodzeniem w innych przypadkach. Chyba mogę powiedzieć, że im mniej środków stosujemy na skórę, tym dla niej lepiej.

Dlatego odradzam eksperymentowanie z preparatami stosowanymi miejscowo – mogą pogorszyć stan skóry i utrudnić gojenie rany. Natomiast warto przyjmować doustnie leki wpływające na elastyczność ścian żył – Aescin, Esceven, Venescin, wyciągi z kasztanowca, oraz zawierające flawonoidy wyciągi z głogu i miłorzębu. Te ostatnie preparaty wymagają odrębnego felietonu, jako że są bardzo pomocne w miażdżycy tętnic. Leczenie zespołu pozakrzepowego naprawdę jest bardzo trudne, wymaga cierpliwości i dyscypliny oraz współpracy z lekarzem.

I jeszcze jedna uwaga. Jeśli pojawiają się żylaki kończyn dolnych, powiększa obwód brzucha, dokuczają zaparcia, trzeba sprawdzić, dlaczego tak jest. Czasami guz jelita grubego czy mięśniaki macicy „anonsują” swoją obecność pojawieniem się żylaków na nogach. A to już zupełnie inna historia. I nie wolno przegapić jej początku!

lek. med. Ewa Wojas, 24-03-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Badanie przesiewowe (skriningowe, skrining) należy w medycynie do postępowań profilaktycznych, może obejmować całą populację lub populację tzw. podwyższonego ryzyka, polega na wstępnym rozpoznaniu choroby lub stanu zdrowia za pomocą testów analitycznych, badań klinicznych bądź z zastosowaniem innej procedury, przed wystąpieniem objawów klinicznych choroby, czyli w fazie poprzedzającej rozwój zmian lub uszkodzeń nieodwracalnych.

doppler_w_zylakach.jpg

Badanie metodą Dopplera (badanie dopplerowskie, ultrasonografia dopplerowska - patrz fot. powyżej) jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym (przez dotyk), wykorzystywanym w ultrasonografii do oceny przepływu krwi przed dane naczynie lub strukturę, a także do oszacowania parametrów przepływu (kierunek, prędkość). Jako metoda badania żylaków - w celu ustalenia wydolności zastawek oraz umiejscowienia punktów tzw. refluksu w żyłach (wstecznego przepływu krwi: krew, zamiast płynąć do serca, cofa się w dół i rozszerza żyły - w ten sposób powstają żylaki), czyli oceny poziomu uszkodzeń zastawek żylnych, co pozwala na właściwy dobór metody, a tym samym wpływa na skuteczność leczenia.