Żylaki, choroba żylakowa. O urodzie łydki damskiej. Żylaki
Strona główna » Ogród Ewy » Zdrowie i uroda » Żylaki, czyli o urodzie łydki damskiej. Żylaki koń…

Żylaki, czyli o urodzie łydki damskiej. Żylaki kończyn dolnych.

OGRÓD EWY. ZDROWIE I URODA

lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 24-03-2009

Lek. med. Ewa Wojas, , redaktor medyczny portalu zdrowemiasto.pl
 
Na żylaki cierpi co piąty Polak. Zazwyczaj jest to głównie problemem estetycznym, choć u części osób może przeradzać się w poważne problemy zdrowotne. Z żylakami trudno jest walczyć, ponieważ ich powstawaniu sprzyjają nie tylko czynniki zewnętrzne, ale i konstytucjonalne. Jest dość prawdopodobne, że córka będzie miała podobne problemy z żylakami jak matka.

W początkowym okresie żylaki nie powodują poważnych dolegliwości – po prostu TYLKO brzydko wyglądają. Wokół kostek pojawiają się obrzęki, po męczącym dniu nogi „są ciężkie”, pod skórą widać rozszerzone, guzowate, sine żyły. U części osób choroba postępuje zdecydowanie – w okolicy kostek nóg skóra staje się twarda i sina, a w gorszych okresach pojawiają się bolesne owrzodzenia, bardzo trudne do wyleczenia i mające tendencje do nawracania. Co można zrobić, aby uchronić się przed chorobą? Powstawaniu żylaków sprzyja „nieprawidłowa eksploatacja” nóg: długotrwałe stanie i siedzenie, otyłość, brak ruchu. Natomiast urodę naszych nóg chronią spacery, prawidłowa waga ciała, wygodne obuwie, specjalne, przeciwżylakowe ubranka (specjalny splot rajstop zapobiega zastojowi krwi w żyłach kończyn dolnych).

W początkowym okresie choroby możemy ratować się licznymi środkami doraźnymi, które łagodzą dolegliwości. Na obolałe, spuchnięte nogi pomogą kąpiele w jednej z rozlicznych soli kąpielowych do nóg, do wody można też dodać łagodzące i odświeżające ziółka - np. lawendę, szałwię, rumianek (lub odpowiednie olejki). Do higieny stóp przeznaczone są specjalne kosmetyki (np. z olejkiem z drzewa herbacianego) – nie tylko myją, ale też działają odkażająco i łagodząco. Wyszorowane stopy można posmarować jednym z licznych balsamów i żeli do zmęczonych nóg. Godne polecenia są kosmetyki z olejkami aromatycznymi Dr Beta: Antiveron i Antifatig, liczne kosmetyki Flos Leku, np. żel z Kasztanowca, żel Arnikowy. Ochłodę przynosi w nich olejek miętowy, przeciwobrzękowo zaś działa escyna - substancja pozyskiwana z kasztanowca.

Gdy kosmetyki nie wystarczają trzeba sięgnąć po lekarstwa. Maści, kremy i żele lecznicze (np. Sapoven, Venitan) zawierają dużo więcej niż kosmetyki substancji czynnych (np. wymienionej już escyny); niektóre, poza wyciągiem z kasztanowca, zawierają też wyciągi z innych ziół (np. Escalar - wyciągi z arniki i nagietka) lub heparynę (np. Aescin Żel). Pomocne mogą też być maści i żele zawierające niesterydowe leki przeciwzapalne (np. Naproksen, Tantum Żel, Voltaren i wiele innych) – szczególnie, gdy nogi bolą i bardziej puchną. Jaką postać leku wybrać: maść, krem czy żel? Te trzy postaci różnią się (w sensie użytkowym) konsystencją: maść jest najbardziej „konkretna” (gęsta, tłusta), żel ma lekką, nietłustą postać. Jeśli skóra na nogach jest przesuszona, warto wybrać maść; w gorące, letnie dni żel jest przyjemniejszy w użyciu. A wszystkie postaci działają tak samo.

Przygody z żylakami nie zawsze dobrze się kończą. Krew w organizmie pokonuje drogę od serca do serca, a im dalej od serca, tym trudniej. W żyłach kończyn dolnych płynie jak szeroko rozlana rzeka. Część wraca do serca żyłami powierzchownymi, których brzydkie rozszerzenia nazywamy żylakami, część zaś powraca żyłami znajdującymi się wewnątrz mięśni. Żyły powierzchowne i głębokie są połączone żyłami przeszywającymi. Ściany żył są zaopatrzone w „kieszonki”- zastawki zapobiegające cofaniu się krwi.

lek. med. Ewa Wojas, 24-03-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Badanie przesiewowe (skriningowe, skrining) należy w medycynie do postępowań profilaktycznych, może obejmować całą populację lub populację tzw. podwyższonego ryzyka, polega na wstępnym rozpoznaniu choroby lub stanu zdrowia za pomocą testów analitycznych, badań klinicznych bądź z zastosowaniem innej procedury, przed wystąpieniem objawów klinicznych choroby, czyli w fazie poprzedzającej rozwój zmian lub uszkodzeń nieodwracalnych.

doppler_w_zylakach.jpg

Badanie metodą Dopplera (badanie dopplerowskie, ultrasonografia dopplerowska - patrz fot. powyżej) jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym (przez dotyk), wykorzystywanym w ultrasonografii do oceny przepływu krwi przed dane naczynie lub strukturę, a także do oszacowania parametrów przepływu (kierunek, prędkość). Jako metoda badania żylaków - w celu ustalenia wydolności zastawek oraz umiejscowienia punktów tzw. refluksu w żyłach (wstecznego przepływu krwi: krew, zamiast płynąć do serca, cofa się w dół i rozszerza żyły - w ten sposób powstają żylaki), czyli oceny poziomu uszkodzeń zastawek żylnych, co pozwala na właściwy dobór metody, a tym samym wpływa na skuteczność leczenia.