Grypa. Zioła, syropy, tabletki. Grypa to nie żarty
Strona główna » Ogród Ewy » Zdrowie i uroda » Zioła, syropy, tabletki. Grypa to nie żarty

Zioła, syropy, tabletki. Grypa to nie żarty

OGRÓD EWY. ZDROWIE I URODA

Lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 24-03-2009
Warto korzystać z aromatoterapii, bo przeziębienia są szczególnym do niej wskazaniem. Olejki są wydalane wraz z płynami ustrojowymi: przez przewód pokarmowy, nerki a co szczególnie istotne – przez płuca (zupełnie jak olejek czosnkowy!)

Maści i płyny do nacierania mają nie tylko udrażniać zatkany nos, ale i ułatwiać odksztuszanie. Można stosować Pulmex (inne postaci dla dzieci i dorosłych), Balsam Eukaliptusowy, Vick Wapo Rub, Depulol (dla dzieci), i wymienione wcześniej Olbas, Soma, Aromatol. Można też korzystać z pojedyńczych olejków: eukaliptusowego (działa wykrztuśnie, rozrzedza śluz i rozszerza oskrzela), cynamonowego, goździkowego, sosnowego, miętowego, tymiankowego (działają dezynfekująco a jodłowy, sosnowy i tymiankowy dodatkowo rozszerzają oskrzela). Również cennym, pomagającym zwalczyć infekcję jest olejek z drzewa herbacianego. Bardzo ważne jest, aby do aromatoterapii używać wyłącznie olejków naturalnych wysokiej jakości. Ja polecam firmę Pollena Aroma i jej olejki z serii Dr Beta.

czosnek_640.jpg

Środki przeciwgorączkowe – tu są dwie szkoły: jedna uważa , że środki przeciwgorączkowe należy stosować dopiero gdy temperatura przekracza 39 st C, inni stosują powyżej 37 st C. Ja należę do tej drugiej grupy, bo już przy takiej temperaturze konam. Pacjentom polecam i sama stosuję jednoskładnikowe środki przeciwgorączkowe. Jest też dużo preparatów wieloskładnikowych, zazwyczaj zawierają kwas acetylosalicylowy (popularna polopiryna) lub paracetamol, kofeinę i witaminę C. Tu wybór zdecydowanie zależy od osobistych upodobań i tolerancji preparatu. Wszystkie mają podobne działanie i skuteczność, a lista dostępnych środków jest naprawdę długa. Bardzo za to należy przestrzegać zalecanej dawki i nie przekraczać jej, bo zamiast zwiększenia działania będą pojawiały się działania niepożądane (np. bóle brzucha).

Syropy przeciwgorączkowe
PYROSAL, RUBITAL, RUBITAL FORTE, TERMASIL.

Maści i płyny aromatyczne
AROMATOL, ARGOL, BALSAM EUKALIPTUSOWY, DEPULOL, PULMEX, OLBAS, SOMA, VIC WAPO RUB, RUB AROM, VAPOMIX F-8.
Przez cały czas choroby należy pić dużo płynów, poniechać pracy zawodowej (bo jesteśmy mniej sprawnymi pracownikami a do tego zarażamy innych), oszczędzać siły. I warto się do tych zaleceń dostosować, bo powikłania po grypie są bardzo rzadkie ale też i bardzo poważne.
Czyli grypo-rady są takie: dużo odpoczynku, mało pracy, wybrany środek przeciwgorączkowy, na początek herbatki ziołowe z czarnym bzem, lipą, korą wierzby, syropy łagodzące kaszel gdy drapie w gardle, później zwiększające ilość śluzu i ułatwiające odksztuszanie go. Do tego tabletki od bólu gardła, jeśli są konieczne leki przeciwgorączkowe, a w następnym roku – urlop wypoczynkowy połączony z hartowaniem ciała, a na jesieni, szczepienie przeciwko grypie.

Lek. med. Ewa Wojas, 24-03-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Szczepionka - preparat biologiczny, który po wprowadzeniu do organizmu stymuluje układ immunologiczny do wytworzenia odporności swoiście skierowanej przeciw składnikom zawartym w szczepionce. W przypadku grypy stosowane są szczepionki inaktywowane, zawierające fragmenty zabitych wirusów.