Ogród Ewy. Konwalia. Zdradliwy urok...
Strona główna » Ogród Ewy » Korzenie zdrowia » Konwalia. Zdradliwy urok...

Konwalia. Zdradliwy urok...

OGRÓD EWY. W POSZUKIWANIU KORZENI ZDROWIA

lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 18-09-2009

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Te delikatne wiosenne dzwonki są ozdobą lasu i ogrodu. Przepięknie pachną, mają ładne szerokie, ciemnozielone liście, a białe, pękate kwiatki są wyraźnie widoczne na ich tle. Rosną łanem! Gdy w maju idę z psem na spacer, specjalnie wybieram ścieżki w nieco wilgotnej, liściastej części pobliskiego lasu. Poszycie to prawdziwe pola konwaliowe, a las pełen jest zapachu jej kwiatów. W moim ogródku też jest obecna, choć nie rośnie tak bujnie.

Jest to odporna, wieloletnia roślina rozwijająca się z podziemnych kłączy. Wiosną jej ozdobą są kuliste, białe kwiaty zawieszone na cienkich, łukowatych łodygach. Owocem jest spora, czerwona jagoda, która również ma walory zdobnicze. A do tego, w przeciwieństwie do innych szybko zamierających wiosennych roślin ozdobnych, konwalia pozostaje na grządce dłużej, a jej sztywne, owalne, zaostrzone liście gęsto porastają glebę aż do jesieni. Kwitnąca łodyżka konwalii jest symbolem Finlandii.

Ziele konwalii (Convallariae herba). Surowcem jest ziele konwalii, złożone z wysuszonych, zbieranych w porze kwitnienia nadziemnych części roślin, jak również przetwory w skutecznych dawkach. Surowiec zawiera glikozydy nasercowe (konwalatoksynę, konwalozyd i inne), saponiny, flawonoidy, kwasy organiczne. Zastosowanie: Lekka niewydolność wysiłkowa serca, leki uzupełniające i wspomagające w starszym wieku.

Przeciwwskazania: Terapia lekami zawierającymi glikozydy naparstnicy, niedobory potasu. Interakcje: Liczne interakcje z grupą leków nasercowych, wapniem, środkami moczopędnymi przeczyszczającymi, glikokortykoidami. Oznacza to, że stosowanie słabo działającego leku roślinnego (a za takie uważa się zioła) może nasilić działanie lub działania niepożądane innych leków. I odwrotnie - efekt stosowania leku ziołowego może być spotęgowany zastosowaniem innego lekarstwa.

Zawarte w roślinkach glikozydy wymagają odrębnego omówienia (w felietonie "Z naparstnicą w herbie") ponieważ jest to grupa związków bardzo, ale to bardzo zasłużona dla medycyny i terapii chorób serca. I choć dzisiaj jej znaczenie zmalało, glikozydy w dalszym ciągu są stosowane. A wszystko zaczęło się od nalewki z naparstnicy!

Dawkowanie: ściśle według zaleceń producenta lub w porozumieniu z lekarzem. Średnia dawka dobowa odpowiada 0,6 g standaryzowanego sproszkowanego ziela.

Sposób użycia: Rozdrobniony surowiec lub przetwory galenowe. Ziele konwalii jest składnikiem mieszanki ziołowej (do zaparzania) Cardiosan. Formy galenowe to głównie nalewki, takie jak Tinctura Convallariae (czyli nalewka z konwalii); zaś preparaty złożone zawierają nalewkę - jak Cardiol C i Neocardin, lub płynny wyciąg - jak Kelicardina.

Konwalia w całości jest zielem trującym!

Szczególnie należy uważać na małe dzieci, dla których czerwone kulki owoców mają nieodparty urok. Pozyskiwane z konwalii glikozydy mają słabe działanie i niewielkie stężenie w surowcu, ale... Uważajmy jakie kolorowe "cukiereczki" nasze słoneczko wpycha do buzi. Bo konwalia, choć ładna i cudnie pachnie, akurat do ziół spożywczych nie należy.

lek. med. Ewa Wojas, 18-09-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe