Kuba – atrakcje gorącej wyspy
Strona główna » Informator » Wypoczynek » Kuba – atrakcje gorącej wyspy

Kuba – atrakcje gorącej wyspy

INFORMATOR. Wypoczynek

ADV

zdrowemiasto.pl | dodane 05-02-2013

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Ta niezwykła wyspa fascynuje od lat. Kuba, zwana również Perłą Karaibów, i jej najważniejsze miasto - Hawana, są chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Trudna historia Kuby oraz jej egzotyka, malownicze skały i rafy koralowe sprawiają, że chętnych na bliższe poznanie tego rejonu nie brakuje. Co warto zobaczyć na Kubie?

Kubańskie symbole

Najpiękniejsze plaże znaleźć można w rejonie kurortu Varadero, który zyskuje coraz większą popularność. Kuba znana jest jednak nie tylko z pięknych plaż, ale i ciekawych rozrywek. Muzyka oraz tańce latynoskie gwarantują przybywającym na tę największą karaibską wyspę udaną zabawę. Symbolami Kuby są również produkowane na wyspie cygara oraz tutejszy rum – iście piracki trunek mający wielu miłośników na całym świecie. Wczasy warto spędzić właśnie na Kubie. Dlaczego?

Hawana – wyjątkowa stolica

Stolicą Kuby jest Hawana – barwna i różnorodna metropolia położona w południowym wybrzeżu wyspy, nad Zatoką Meksykańską. Jest największym ośrodkiem przemysłowym i komunikacyjnym na wyspie, a zarazem jednym z najpopularniejszych wśród turystów miejsc w tym kraju.

Hawana ma dość krótką historię. Założona w XVI stuleciu przez jednego z hiszpańskich konkwistadorów jako port handlowy dość szybko zyskała na znaczeniu, stając się już wkrótce stolicą hiszpańskiej kolonii. Po okresie zależności od Hiszpanii dostała się pod władanie Ameryki, zaś w początkach XX wieku – już jako dobrze rozwinięte miasto – stała się stolicą Republiki Kuby. Wiek XX to również początki turystycznej kariery Hawany. Jej największym miłośnikiem okazał się Ernest Hemingway, którego śladami dziś tak chętnie spacerują turyści.

Hawana zachwyca piękną, kolonialną architekturą, którą można podziwiać w zabytkowej dzielnicy La Habana Vieja. Ze względu na swój wyjątkowy charakter dzielnica ta znalazła się na liście UNESCO. Drugą ciekawą dzielnicą jest Vedado, w której architekturze dominują budowle wznoszone w latach 50. XX wieku w stylu postmdernistycznym. Zabytkami, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty w stolicy Kuby są zaś takie budowle, jak Hawański Kapitol oraz dawna rezydencja hiszpańskiego gubernatora. Warto wybrać się również na Plac Katedralny, którego największą ozdoba jest wzniesiona na przełomie XVIII i XIX stulecia świątynia uważana za jeden z najciekawszych przykładów architektury barokowej w tej części świata.

ADV, 05-02-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Jak chronić się przed chorobami zakaźnymi podczas podróży?
Planując podróż w rejony tropikalne i do krajów rozwijających się warto pamiętać o następujących zasadach profilaktyki zdrowotnej:
  • Przed wyjazdem skorzystaj z odpowiednich szczepień obowiązkowych i zalecanych.
  • W razie podróży w rejony zagrożone malarią, zaopatrz się w środki zapobiegające tej chorobie: wybrane podczas konsultacji lekarskiej preparaty przeciwmalaryczne oraz środki ochrony przed komarami w tropiku.
  • Zabierz ze sobą podręczną apteczkę podróżną, wyposażoną według zaleceń lekarza.
  • Na miejscu stosuj się do zasad ochrony przed malarią, zgodnie z rekomendacjami uzyskanymi przed wyjazdem.
  • W tropiku zawsze stosuj środki ochrony przed owadami (repelenty, moskitiery, odpowiednią odzież).
  • W krajach o niskim poziomie higieny spożywaj tylko butelkowane napoje, sprzedawane w fabrycznie zamkniętych opakowaniach lub płyny świeżo przegotowane.
  • Wybierając potrawy podczas egzotycznej wycieczki stosuj regułę: „ugotuj, zaparz, obierz albo zapomnij”.
  • Unikaj surowych i niedogotowanych pokarmów (m. in. sałatki, nieobrane owoce i warzywa, niedogotowane mięso i owoce morza) oraz posiłków przygotowanych w złych warunkach sanitarnych np. w jadłodajniach ulicznych.
  • Przed wyjazdem poznaj zasady leczenia biegunki podróżnych, która przydarza się turystom nawet pomimo zachowania zasad higieny.
  • W tropiku unikaj sytuacji sprzyjających niektórym chorobom pasożytniczym: chodzenia boso, kąpieli i brodzenia w wodach śródlądowych.
  • Unikaj kontaktów ze zwierzętami w podróży, nie drażnij ich. W razie narażenia na wściekliznę, jak najszybciej zgłoś się do placówki opieki medycznej.
  • Zrezygnuj z pokarmów pochodzenia zwierzęcego poddanych niewystarczającej obróbce.
  • Unikaj przygodnych kontaktów seksualnych lub zawsze używaj prezerwatyw w takich sytuacjach.
  • W krajach rozwijających się unikaj usług kosmetycznych, zabiegów akupunktury i tatuażu, a w razie potrzeby korzystaj tylko z renomowanych placówek opieki medycznej.
Przestrzeganie powyższych reguł nie utrudnia podróży i minimalizuje ryzyko zachorowania. Nie są one jednak w stanie zagwarantować całkowitego bezpieczeństwa. Dlatego, w razie niepokojących objawów chorobowych w trakcie podróży lub po powrocie, należy pilnie zgłosić się do lekarza, zwłaszcza w przypadku pojawienia się gorączki i innych dolegliwości po powrocie z rejonu występowania malarii.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe