Zew komórek macierzystych
Strona główna » Informator » Świat » Zew komórek macierzystych

Zew komórek macierzystych

INFORMATOR. Świat

PMW

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 08-04-2011

Fot. NCI
 
Białko HMBG1 potrafi "wezwać" komórki macierzyste ze szpiku, aby naprawiły zranioną skórę - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Odkrycia dokonał brytyjsko-japoński zespół naukowców z King's College w Londynie i uniwersytetu w Osace. Już wcześniej zaobserwowano związek pomiędzy naprawą uszkodzonej skóry a szpikiem, jednak dokładny przebieg tego procesu nie był znany.

Naukowcy oznakowali komórki szpiku myszy świecącym na zielono białkiem - dzięki czemu łatwo można było śledzić ich przemieszczanie się w organizmie. Następnie obserwowano, jak radzą sobie myszy ze zranieniami - przy czym u części badanej grupy dokonano przeszczepu skóry.

W przypadku myszy bez przeszczepów do rany migrowało bardzo niewiele komórek macierzystych, podczas gdy przy przeszczepach podążały tam liczne komórki macierzyste. Przeszczepiona skóra pozbawiona jest dopływu krwi, a co za tym idzie - tlenu. W takich warunkach wydzielane jest białko HMGB1, które działa jak wołanie o pomoc. Odpowiadają na nie komórki macierzyste.

Autorzy badań mają nadzieję, że białko lub podobny do niego lek znajdzie zastosowanie w leczeniu oparzeń i owrzodzeń, ale także w rzadkich chorobach genetycznych. Próby leku na zwierzętach powinny się rozpocząć jeszcze w tym roku.

PMW, 08-04-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe