Z przeglądu wynika ostrzeżenie: ryzyko długotrwałej hormonalnej terapii zastępczej przeważa nad korzyściami
Strona główna » Informator » Świat » Z przeglądu wynika ostrzeżenie: ryzyko długotrwałe…

Z przeglądu wynika ostrzeżenie: ryzyko długotrwałej hormonalnej terapii zastępczej przeważa nad korzyściami

Z ARCHIWUM BRITISH MEDICAL JOURNAL WYDANIE POLSKIE

BMJ News

zdrowemiasto.plzdrowemiasto.pl | dodane 23-01-2009
Ogólny wzrost ryzyka poważnych zdarzeń niepożądanych, w tym raka sutka, udaru mózgu i zatorowości płucnej, związanych z długotrwałym hormonalnym leczeniem zastępczym, przeważa nad potencjalnymi korzyściami w profilaktyce chorób w okresie pomenopauzalnym. Takie ostrzeżenie sformułowano w przeglądzie badań na ten temat opublikowanym jesienią 2002 roku (Lancet 2002;360:942-4). Przegląd powstał z inicjatywy redakcji tego tygodnika, która zwróciła się do brytyjskich badaczy zajmujących się epidemiologią nowotworów w oksfordzkim Cancer Research, po ukazaniu się doniesienia o przedwczesnym zakończeniu jednej z części badania dotyczącego zdrowia kobiet wobec stwierdzenia większego ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych w przypadku stosowania zastępczej terapii hormonalnej (JAMA 2002;288:321-33).

Analizie poddano cztery randomizowane badania obejmujące ponad 20 tysięcy kobiet obserwowanych przez średnio 4,9 roku i stwierdzono, że kobiety stosujące hormonalne leczenie zastępcze miały istotnie większe ryzyko zachorowania na raka sutka, udar mózgu i zatorowość płucną; istotnie rzadziej w tej grupie występowały przypadki raka jelita grubego i złamania szyjki kości udowej, natomiast nie zmieniała się zapadalność na raka błony śluzowej trzonu macicy i chorobę wieńcową (Lancet 2002;360:942-4).

W trzech badaniach uczestniczyły kobiety z wcześniej rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową, w czwartym zdrowe kobiety. W trzech stosowano skojarzoną terapię estrogenowo-progestagenową, w czwartym same estrogeny. Autorzy nie stwierdzili istotnych różnic wyników, co świadczy, że względne ryzyko związane z leczeniem zastępczym nie zależy ani od podstawowego ryzyka choroby sercowo-naczyniowej ani od typu preparatów stosowanych w terapii zastępczej. Podkreślili, że dotychczasowe badania były zbyt małe, by wiarygodnie ocenić wpływ zastępczego leczenia na swoistą śmiertelność, i nie podawały informacji o stosowanych preparatach. Trwające badania, w tym ESPRIT-UK i druga część badania zdrowia kobiet, dostarczą więcej danych na temat stosowania samych estrogenów. W międzynarodowym badaniu kobiet długotrwale stosujących estrogeny po menopauzie, WISDOM (women's international study of long duration oestrogen after the menopause) randomizuje się około 22 tysięcy zdrowych kobiet do stosowania podobnego połączenia estrogenu i progestagenu jak to, które stosowały kobiety w badaniu przeprowadzonym w USA. Wyników tej pracy nie można spodziewać się wcześniej niż po upływie dziesięciolecia.

Medical Research Council dokonuje przeglądu wszystkich badań dotyczących hormonalnej terapii zastępczej i wkrótce przedstawi zalecenie, czy należy kontynuować badanie WISDOM.

/BMJ News, Nr 02/2003, British Medical Journal Wydanie Polskie/

BMJ News, 23-01-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe