Kłykciny kończyste. Wyciąg z zielonej herbaty pomaga w leczeniu brodawek płciowych
Strona główna » Informator » Świat » Wyciąg z zielonej herbaty pomaga w leczeniu brodaw…

Wyciąg z zielonej herbaty pomaga w leczeniu brodawek płciowych

INFORMATOR. Świat

JJJ

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 23-09-2009

Fot. nowmed.zdrowemiasto.pl
 
Maść zawierająca naturalny wyciąg z zielonej herbaty jest skuteczna w leczeniu brodawek płciowych - wskazują badania naukowców z Argentyny. Informację na ten temat podaje pism "Obstetrics and Gynecology".

Brodawki płciowe (inaczej kłykciny kończyste) są guzkowatymi zmianami umiejscowionymi głównie na zewnętrznych narządach płciowych lub w okolicy odbytu u kobiet i mężczyzn. Są wywoływane przez różne typy wirusa brodawczaka ludzkiego - HPV, które nie mają jednak związku z ryzykiem raka szyjki macicy.

Kłykciny mogą przybierać różną postać - od małych brodawek aż po duże kalafiorowate zmiany. Nieleczone mogą czasem prowadzić do komplikacji, jak trudności z oddawaniem moczu, a rzadko do raka sromu.

Zmiany te leczy się m.in. przy pomocy leków hamujących podziały komórek, tzw. cytostatyków albo przy chirurgicznie. Niestety przeważnie mają charakter nawracający.

Najnowsze badania naukowców ze Szpitala Klinicznego Uniwersytetu w Buenos Aires dowodzą, że dobre efekty w leczeniu brodawek płciowych można uzyskać stosując maść z wyciągiem z zielonej herbaty.

Doświadczenie przeprowadzono w grupie 502 dorosłych osób, u których stwierdzono od 3 do 20 brodawek płciowych. U części z nich zmiany smarowano maścią zawierającą aktywne składniki zielonej herbaty, tzw. sinekatechiny, w stężeniu 15 proc. lub 10 proc. W grupie kontrolnej zastosowano maść bez substancji aktywnych. Kurację prowadzono 16 tygodni lub do czasu zniknięcia kłykcin.

Okazało się, że dzięki maści z sinekatechinami, brodawki znikły całkowicie u 57 proc. pacjentów, podczas gdy w grupie kontrolnej odsetek ten wyniósł 34 proc.

Jak podkreślają badacze, skutki uboczne zastosowania maści z katechinami ograniczały się głównie do łagodnej lub umiarkowanej reakcji skórnej.

"Katechiny obecne w zielonej herbacie wykazują wiele biologicznych właściwości, które można wykorzystać w medycynie, takich jak np. działanie przeciwwirusowe czy przeciwutleniające" - przypomina prowadzący badania dr Silvio Tatti.

Jego zdaniem, najnowsza praca dowodzi, że maść zawierająca te substancje może być z powodzeniem stosowana w leczeniu brodawek płciowych.

JJJ, 23-09-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe