UNICEF po raz pierwszy opublikował ceny szczepionek
Strona główna » Informator » Świat » UNICEF po raz pierwszy opublikował ceny szczepione…

UNICEF po raz pierwszy opublikował ceny szczepionek

INFORMATOR. Świat

KOC

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 01-06-2011

Fot. NCI
 
Ze strony internetowej UNICEF-u można już dowiedzieć się, ile organizacja zapłaciła poszczególnym koncernom farmaceutycznym za 16 szczepionek zakupionych w ciągu ostatniej dekady - informuje agencja AP.

W obliczu rosnących kosztów organizacja, która jest największym nabywcą szczepionek na świecie, liczy, że inicjatywa ta przyczyni się do intensyfikacji konkurencji cenowej, a w rezultacie obniżenia kosztów. Dzięki temu w przyszłości możliwe będzie zakupienie większej liczby szczepionek, które ratują życie dzieciom na całym świecie.

Krok ten nie spotkał się z aprobatą zachodnich koncernów farmaceutycznych, a spółki Novartis i Merck & Co. nie wyraziły zgody na upublicznienie swoich cen.

Opublikowana lista ujawniła znaczące różnice pomiędzy ofertami producentów. Okazało się na przykład, że zachodnie koncerny często żądają dwukrotnie większej sumy niż firmy z Indii czy Indonezji. Wyraźnie widać też, że ceny szczepionek przeciwko niektórym chorobom, takim jak odra, polio czy tężec, niemal podwoiły się od 2001 roku. Jednocześnie w przypadku innych szczepionek pojawienie się na rynku konkurencji przyczyniło się do stabilizacji, a nawet spadku cen.

Shanelle Hall, dyrektor działu dostaw w UNICEF-ie, podkreśla, że przejrzystość w tej kwestii pomoże zbudować konkurencyjną i zróżnicowaną bazę dostawców, a w przypadku partnerów organizacji i rządów kupujących szczepionki na własną rękę - podejmować bardziej świadome decyzje i lepiej negocjować ceny.

W ubiegłym roku UNICEF wydał na szczepionki 757 mln dolarów, dzięki czemu do 99 krajów dostarczono 2,5 mld dawek.

Daniel Berman, koordynator kampanii na rzecz dostępu do niezbędnych leków prowadzonej przez organizację Lekarze bez Granic, zauważa, że Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI) powinien mobilizować koncerny do produkowania szczepionek nie wymagających przetrzymywania w lodówce, które mogłyby być podawanie pacjentom w postaci w formie doustnej lub przyklejanych plasterków.

KOC, 01-06-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe