Taka wrażliwość emocjonalna jaki wariant genu
Strona główna » Informator » Świat » Taka wrażliwość emocjonalna jaki wariant genu

Taka wrażliwość emocjonalna jaki wariant genu

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 20-01-2012

fot. Photos8.com
 
Nasza wrażliwość na działanie emocji i podatność na zaburzenia lękowe zależy od wariantu posiadanego przez nas genu - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Biological Psychiatry".

Zaburzenia lękowe są jednymi z najczęściej występujących problemów zdrowia psychicznego. W Wielkiej Brytanii doświadcza ich jedna na dziesięć osób. Zaburzenia te wywołują nadmierne obawy utrudniające wykonywanie codziennych czynności i obejmują m.in. fobie, zespół stresu pourazowego czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe koncentrują uwagę na negatywnych i potencjalnie zagrażających aspektach. Tendencja ta może zostać skorygowana za pomocą specjalnych programów treningowych.

Badania sugerują związek ukierunkowania uwagi na negatywne aspekty rzeczywistości z wersją genu 5-HTT kodującego białko transportujące serotoninę (a ściślej y promotorowym odcinkiem tego genu, który odpowiada za jego aktywność).

Niektórzy z nas posiadają krótszą wersję genu, co wiąże się z mniejszym poziomem transportera serotoniny, a co za a co za tym idzie - z wyższą koncentracją serotoniny w przestrzeniach synaptycznych w mózgu (gdyż białko nie nadąża z jej usuwaniem). Odwrotnie dzieje się w przypadku posiadaczy dłuższych wersji genu.

Jak wynika z wcześniejszych analiz, osoby z krótszą wersją genu są bardziej skłonne do negatywnego ukierunkowania uwagi, które charakteryzuje zaburzenia lękowe. Potwierdziły to obserwacje naukowców z Uniwersytetu Essex.

W testach wzięły udział dwie grupy, z których każda liczyła 57 osób. Podczas testów na ekranach komputerów pokazywały się dwa obrazki: jeden pozytywny (np. uśmiechnięte dziecko), drugi negatywny (np. warczący pies). Następnie obrazki znikały i jeden z nich zostawał zastąpiony symbolem (kropki ustawione w linii poziomej lub pionowej).

Osoby ukierunkowane na bodźce negatywne szybciej identyfikowały symbol, jeżeli pojawiał się on w miejscu, gdzie wcześniej wyświetlany był negatywny obrazek. Odwrotnie działo się w przypadku osób ukierunkowanych na bodźce pozytywne. Następnie uczestnicy przeszli trening, podczas którego na ekranie symbol zawsze zastępował obrazek pozytywny (w przypadku osób ukierunkowanych negatywnie) lub negatywny (w przypadku osób ukierunkowanych pozytywnie).

"Z tych obserwacji wynika, że ludzie z krótszym genem kodującym transporter serotoniny silniej reagują zarówno na sytuacje negatywne, np. wypadek samochodowy, jak i te bardzo pozytywne, jak udany związek" - mówi prowadząca badania prof. Elaine Fox. "Gen jest więc związany raczej ze zdolnościami adaptacyjnymi niż z podatnością".

"Otwiera to drogę do spersonalizowanego leczenia zaburzeń lękowych. Informacja na temat genotypu pacjenta i błędów poznawczych może pomóc w podjęciu decyzji o zastosowaniu tej lub innej terapii" - dodaje prof. Fox.

PAP, 20-01-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe