Statyny powodują zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia
Strona główna » Informator » Świat » Statyny powodują zmniejszenie ryzyka wystąpienia c…

Statyny powodują zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia

Z ARCHIWUM BRITISH MEDICAL JOURNAL WYDANIE POLSKIE

BMJ News

zdrowemiasto.plzdrowemiasto.pl | dodane 14-01-2009
Jak wykazano w opublikowanych ostatnio badaniach, leczenie chorych z grupy wysokiego ryzyka chorób układu krążenia inhibitorem reduktazy hydroksymetylo-glutarylo-koenzymu A (HMG-CoA) - symwastatyną zmniejszało o ok. jedną trzecią ryzyko wystąpienia zawału mięśnia serca, udaru i konieczności rewaskularyzacji nawet u chorych z prawidłowym lub obniżonym poziomem cholesterolu we krwi.

Badania dotyczyły 20 536 osób dorosłych z chorobą naczyń wieńcowych lub innych i z cukrzycą leczonych przez 5 lat i prowadzone były metodą randomizowaną z zastosowaniem symwastatyny w dawce 40 mg na dobę lub placebo.

Wyniki badań wykazały zmniejszenie ogólnej liczby zgonów ze wszystkich przyczyn z 14,7% wśród chorych otrzymujących placebo do 12,9% u leczonych symwastatyną, co było spowodowane głownie przez 18% względne zmniejszenie liczby zgonów w wyniku zawału wśród chorych leczonych symwastatyną. Ryzyko wystąpienia pierwszego, nieśmiertelnego zawału, zawału zakończonego zgonem, śmiertelnego lub nieśmiertelnego udaru mózgu, konieczności przeprowadzenia wieńcowej lub niewieńcowej rewaskularyzacji zmniejszyło się o 24%.

Biorąc pod uwagę możliwość niesubordynacji pacjentów, określono, że u chorych przyjmujących symwastatynę ryzyko uległo zmniejszeniu o około jedną trzecią. Stwierdzono korzystne działanie leku również u chorych uważanych pierwotnie za zdrowych, nie wymagających leczenia symwastatyną, z wyjściowym poziomem cholesterolu LDL poniżej 3,0 mmol/l lub cholesterolu całkowitego poniżej 5 mmol/l. (Lancet 2002;360: 7-22).

Zdaniem Jane Armitage, profesora i honorowego konsultanta w zakresie ochrony zdrowia University of Oxford i koordynatora klinicznego badań nad zapobieganiem chorobom serca „badania te wykazują jednoznacznie, że korzystny wpływ statyn dotyczy o wiele większej, niż przypuszczano, liczby osób z grupy wysokiego ryzyka.”

Dodała ona również, że ”największe znaczenie ma ryzyko dotyczące chorób naczyń. Należy leczyć przypadki wysokiego ryzyka, a nie wysokiego cholesterolu. Jeśli mamy chorego o wysokim ryzyku wystąpienia choroby naczyniowej, które mogłoby ulec zmniejszeniu o jedną trzecią, to należy rozważyć korzyści leczenia statyną niezależnie od poziomu cholesterolu.”

Wyniki badań wskazują, że pięć lat leczenia symwastatyną może zapobiec wystąpieniu co najmniej jednej z ciężkich chorób naczyń tętniczych u około 70-100 osób na 1000. Przy dłuższym leczeniu osiągnięte korzyści mogą być jeszcze większe. Długotrwałe leczenie statyną było w naszych badaniach dobrze tolerowane przez pacjentów, nie stwierdzono wyraźnego niekorzystnego wpływu na częstość występowania nowotworów, liczbę przyjęć do szpitala z przyczyn niezwiązanych z chorobami naczyń ani na zmiany aktywności enzymów wątrobowych.

/
BMJ News, Nr 10/2002, British Medical Journal Wydanie Polskie/


BMJ News, 14-01-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe