Sporządzono mapę eukariotycznych rybosomów
Strona główna » Informator » Świat » Sporządzono mapę eukariotycznych rybosomów

Sporządzono mapę eukariotycznych rybosomów

INFORMATOR. Świat

MMEJ

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 02-12-2010

Fot. NCI
 
Dzięki zmapowaniu struktury rybosomów w komórkach eukariotycznych czyli jądrzastych możliwe będzie opracowanie terapii dla wielu chorób, dotąd kończących się śmiercią jak malaria i śpiączka - poinformowało pismo Nature.

Rybosomy te zmapował zespół Marata Yusupova i Adama Ben-Shema w Institut de G,n,tique et de Biologie Mol,culaire et Cellulaire (IGBMC) in Strasbourgu, Francja, wyprzedzając zespoły wielu naukowych rywali na całym świecie.

Rybosomy - wielkie kompleksy białek i RNA są używane przez każdy organizm do przekazywania informacji genetycznej z DNA na białka, w procesie zwanym translacją. Jest to proces o fundamentalnym znaczeniu dla przeżycia komórki.

Dekadę temu, opracowano mapę w skali atomowej rybosomów bakterii i archeonów, kierując wiązkę rentgenowską na skrystalizowane rybosomy i analizując ich wzory refrakcyjne. Przyniosło to biologicznym kartografom w późniejszym okresie Nagrodę Nobla. Jednak struktura rybosomów w komórkach eukariotycznych - jak rośliny i zwierzęta, które mają komórki jądrzaste, bardziej złożone - była trudniejsza do odtworzenia.

Pierwsza mapa struktury krystalicznej rybosomów komórek jądrzastych - drożdży, została właśnie opublikowana w Science. Dla naukowców krystalografów, którzy mieli okazję wcześniej zapoznać się z tą mapą, była to sensacja. Jak powiedział Nature laureat Nagrody Nobla w 2009 roku za badania nad rybosomami, prof. Venki Ramakrishnan z University of Cambridge w Wlk.Brytanii "była to największa bomba konferencji, bo nikt nie wiedział że jest do tego (zmapowania-PAP) tak blisko". Wiele zespołów pracowało bowiem nad określeniem struktury eukariotycznych rybosomów, ale są one znacząco większe i bardziej skomplikowane niż w wersji bakteryjnej.

Jak mówi autor doniesienia, Adam Ben-Shem, zespół pracujący w laboratorium Marata Yusupova w IGBMC najpierw zmniejszył poziom glukozy dostępnej dla drożdży, z których zamierzał uzyskać rybosomy. Uruchomiło to proces translacji, którzy stworzył homogeniczną populację pustych rybosomów. Następnie użył "bardzo szybkich i delikatnych" metod oczyszczenia, aby uzyskać kryształy rybosomów, których strukturę zamierzał zbadać przy pomocy promieni rentgenowskich.

Baen-Shem twierdzi iż "przełamanie bariery" krystalizacji eukariotycznych rybosomów może otworzyć drzwi do mapowania krystalicznych struktur u innych eukariontów, włączając w to ludzi, tak samo jak pozwoli naukowcom na zbadanie, jak struktura rybosomów zmienia się kiedy reagują one z innymi cząsteczkami w trakcie translacji.

Struktura drożdży jest pierwszą mapą krystaliczną rybosomów w stanie "obrotu zapadki", w którym jedna z dwóch substruktur obraca się relatywnie stosunku do drugiej - odnotowuje Ben-Shem. Podczas translacji, RNA przemieszcza się po rybosomie, kiedy przełącza się on miedzy dwoma stanami: " zamkniętej zapadki" i "zapadki otwartej".

Studia nad rybosomami u pasożytów, takich jak trypanosomy - wywołujące śpiączkę i Plasmodium falciparum - wywołujące malarię, mogą doprowadzić do rozwoju leków, specyficznie nakierowanych na rybosomy w tych właśnie organizmach.

Jednak niektórzy naukowcy uważają, że zespół z IGBMC nie dokonał rzeczywistego zmapowania struktury rybosomów. Jak twierdzi Nenad Ban, pracujący nad tymi strukturami w Institute of Molecular Biology & Biophysics w Szwajcarskim Federalnym Instytucie Technologii w Zurichu "to pierwszy ważny krok, ale obecnie nie mamy nadal struktury atomowej, którą być może otrzymamy za pół roku lub rok".

MMEJ, 02-12-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe