Skojarzenie kwasu acetylosalicylowego z klopidogrelem poprawia wyniki leczenia
Strona główna » Informator » Świat » Skojarzenie kwasu acetylosalicylowego z klopidogre…

Skojarzenie kwasu acetylosalicylowego z klopidogrelem poprawia wyniki leczenia

Z ARCHIWUM BRITISH MEDICAL JOURNAL WYDANIE POLSKIE

BMJ News

zdrowemiasto.plzdrowemiasto.pl | dodane 29-01-2009
Klopidogrel stosowany łącznie z kwasem acetylosalicylowym obniża ryzyko zawału serca, udaru mózgu i zgonu; taki wniosek wypływa z badania przeprowadzonego u ponad 12 tysięcy pacjentów oddziałów pomocy doraźnej w 28 krajach.

Dr Salim Yusuf i wsp. stwierdzili, że skojarzenie kwasu acetylosalicylowego z klopidogrelem działa korzystnie już w ciągu pierwszych godzin stosowania, i że efekt utrzymuje się przez 12 miesięcy leczenia. Praca badawcza jest dostępna w wersji elektronicznej miesięcznika Circulation (http://www.circ.aha.journals.org). Autorzy uważają, że klopidogrel, w odróżnieniu od kwasu acetylosalicylowego, jest jedynym lekiem przeciwzakrzepowym działającym korzystnie zarówno we wczesnej fazie ostrych zespołów wieńcowych, jak i w długotrwałym leczeniu. Pozostałe leki mogą być szkodliwe (np. doustne inhibitory receptora glikoproteinowego IIb/IIIa), są nieskuteczne lub źle tolerowane (np. doustne antykoagulanty). Zdaniem autorów stosowanie kwasu acetylosalicylowego i klopidogrelu należy rozpoczynać niezwłocznie (u pacjentów poddawanych interwencji wieńcowej łącznie z inhibitorami trombiny i receptora glikoproteinowego IIb/IIIa) i stosować długotrwale (ze statynami, inhibitorami ACE i, w razie wskazań, z beta-blokerami). Takie skojarzenia przynoszą największe korzyści u największej liczby pacjentów.

W badaniu porównywano efekty klopidogrelu i placebo u 12 562 pacjentów (średni wiek 64 lata; 38% kobiet). Wszyscy chorzy stosowali kwas acetylosalicylowy. Klopidogrel podawano we wstępnej dawce 300 mg, następnie dawka wynosiła 75 mg dziennie przez okres do roku. W ciągu pierwszych 30 dni z przyczyn sercowo-naczyniowych zmarło bądź doznało zawału serca lub udaru mózgu 343 (5,4%) pacjentów w grupie placebo i 270 (4,3%) w grupie klopidogrelu (ryzyko względne 0,79; 95% przedział ufności 0,67 do 0,92). Między 31. dniem a 12. miesiącem zdarzenia te wystąpiły odpowiednio u 6,3% i 5,2% pacjentów (0,82; 0,70 do 0,95).

Duże krwawienia, spełniające kryteria przyjęte w badaniu, wystąpiły w okresie średnio ośmiu miesięcy u 1,18% pacjentów z grupy placebo i u 1,75% stosujących klopidogrel (ryzyko względne 1,48; 95% przedział ufności 1,1 do 1,99). Jeden z autorów podkreślił podobieństwo wyników badania, które uzyskano w poszczególnych ośrodkach.

/BMJ News, Nr 06/2003, British Medical Journal Wydanie Polskie/

BMJ News, 29-01-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe