Rok 2009 w światowej i polskiej nauce
Strona główna » Informator » Świat » Rok 2009 w światowej i polskiej nauce

Rok 2009 w światowej i polskiej nauce

INFORMATOR. Świat

KRF

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 23-12-2009

Fot. naukawpolsce.pl
 
Polscy badacze wnieśli znaczący wkład w kilka głośnych wydarzeń naukowych roku 2009. SphinX - przyrząd polskich inżynierow trafił na orbitę okołoziemską. Jego zadaniem jest obserwacja miękkiego promieniowania rentgenowskiego, emitowanego z tzw. korony słonecznej. Urządzenia zbudowane przez polskich naukowców biorą udział w eksperymentach uruchomionego ponownie w listopadzie Wielkiego Zderzacza Hadronów. Polacy wnieśli także istotny wkład do światowych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Rok 2009 będzie się też kojarzył z pierwszą od ponad 40 lat globalną epidemią grypy.

A oto ważniejsze wydarzenia naukowe 2009 roku:

STYCZEŃ

- Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) ogłosiła istnienie dowodów na to, że Mars jest żywą planetą w sensie biologicznym i geologicznym. Struktury przypominające wyschnięte łożyska rzek na powierzchni planety świadczą o tym, że Mars nie zawsze był suchy i zimny. Obecność wody na planecie potwierdziły sondy kosmiczne.

- Przeprowadzono pierwszą operację z użyciem polskiego robota, w ramach prac nad unikatowym w Europie projektem zmierzającym do skonstruowania robota kardiochirurgicznego Robin Heart. Operację przeprowadzono na świniach domowych.

- Badania genetyczne potwierdziły, że szczątki gen. Władysława Sikorskiego złożone w Katedrze na Wawelu są autentyczne, a śmierć nastąpiła w wyniku obrażeń wielonarządowych.

- Na orbitę okołoziemską został wprowadzony SphinX, polski przyrząd do obserwowania miękkiego promieniowania rentgenowskiego, emitowanego z tzw. korony słonecznej. Przyrząd wykonała grupa polskich naukowców we wrocławskim Zakładzie Fizyki Słońca przy Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

LUTY

- Międzynarodowy zespół naukowców opracował metodę uwodornienia grafenu, czyli dołączenia do atomowej grubości płaszczyzny utworzonej wyłącznie z węgla, atomów wodoru. Osiągnięcie to jest istotnym etapem na drodze do produkcji ultracienkich, atomowej grubości, układów scalonych. Grafem odkryto w 2004 roku.

- Zaprezentowano pierwszy na świecie telefon komórkowy na baterie słoneczne. Płytka baterii słonecznej, przymocowana do tylnej ścianki akumulatora aparatu, wytwarza wystarczająco dużo energii do podładowania. Dzięsięciominutowe działanie promieni słonecznych zapewnia rozmowę przez trzy minuty.

- Neandertalczycy nie krzyżowali się z ludźmi, mimo że oba gatunki żyły przez wiele tysięcy lat obok siebie - ustalili naukowcy. Ich wniosek jest oparty na zsekwencjonowaniu genomu neandertalczyka. Badaniami kierował prof. Svante Paabo z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku.

MARZEC

- Europejska Agencja Kosmiczna ESA wybrała cztery osoby spośród 5600 chętnych, na członków załogi misji Mars500, będącej symulacją przyszłej załogowej misji na Marsa. W ramach projektu przewidziano wykonanie symulacji życia w warunkach zbliżonych do tych, które będą występować podczas misji na Marsa.

- Naukowcy z Gdańskiego Muzeum Archeologicznego odkryli na sudańskiej pustyni Bajuda liczne obozowiska istot praludzkich i narzędzia z najstarszego okresu epoki kamienia - dolnego paleolitu.

- Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy działające w ramach Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi zostało uhonorowane doroczną nagrodą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za badania w zakresie promocji zdrowia na rok 2009. Nagrodę w wysokości 20 tys. dolarów ufundował Kuwejt.

- Sześciu ochotników zamkniętych w odciętym od świata module rozpoczęło w Moskwie 105-dniową symulację warunków panujących podczas lotu na Marsa.

KRF, 23-12-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe