Receptor w mózgu odpowiada za uzależnienie od nikotyny
Strona główna » Informator » Świat » Receptor w mózgu odpowiada za uzależnienie od niko…

Receptor w mózgu odpowiada za uzależnienie od nikotyny

INFORMATOR. Świat

KDO

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 04-02-2011

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Skłonność do "konsumpcji" dużych ilości nikotyny można złagodzić zmieniając poziom białka wchodzącego w skład receptora nikotynowego w mózgu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Wśród osób palących papierosy są ludzi którzy uzależniają się mocno i palą bardzo dużo. Paul Kenny wraz z kolegami ze Scripps Research Institute badał wpływ wariantu genu kodującego fragment receptora nikotynowego na stopień uzależnienia od nikotyny u gryzoni.

Nikotyna stymuluje fragment tzw. podjednostkę alfa-5 nikotynowego receptora neuroprzekaźnika acetylocholiny w mózgu. Tego rodzaju receptorów jest bardzo dużo w specjalnej części mózgu odpowiedzialnej za hamowanie odczuwania przyjemności tzw. układu nagrody.

Autorzy pracy wykazali, że gryzonie pozbawione tego receptora uzależniają się od dużych ilości nikotyny, nieatrakcyjnych dla normalnych zwierząt. Zaobserwowali też, że manipulowanie poziomem receptora nikotynowego w układzie nagrody w mózgu zmienia ilość nikotyny konsumowanej przez gryzonie. A zatem zwiększając poziom receptora można łagodzić uzależnienie od nikotyny.

Badania tłumaczą dlaczego niektóre warianty genu kodującego podjednostkę alfa-5 receptora nikotynowego zwiększają podatność na uzależnienie od papierosów u ludzi, a inne zapewniają sygnał hamujący przyjemność płynącą z przyjmowania dużych dawek nikotyny - co pozwala ograniczyć palenie.

KDO, 04-02-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe