Rak jelita grubego. Święta sprzyjają badaniom kontrolnym na raka
Strona główna » Informator » Świat » Święta sprzyjają badaniom kontrolnym na raka

Święta sprzyjają badaniom kontrolnym na raka

INFORMATOR. Świat

JJJ

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 10-09-2009

Fot. zdrowemiasto.pl
 

Ludzie są bardziej skłonni zrobić badania kontrolne na raka, gdy zbliża się Boże Narodzenie lub data ich własnych urodzin - wynika z norweskich badań. Informację podaje pismo "British Medical Journal". Do takich wniosków doszli badacze z Norweskiego Rejestru Nowotworów.

Z norweskiej populacji wybrali oni 20.780 mężczyzn i kobiet w wieku 50-64 lata. Następnie wysłali im zaproszenia na badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Terminy dla poszczególnych osób dobrano w sposób losowy.

Ogólnie, na badania zgłosiło się niemal 65 proc. osób (12.960). Frekwencję na testach zestawiono z datami urodzin badanych oraz ważnymi świętami, jak Boże Narodzenie czy Nowy Rok.

Okazało się, że pacjenci częściej zgłaszali się na badania w grudniu niż w innych miesiącach roku (odpowiednio 72 proc. i 64 proc.). Ich wizyty były też nieco częstsze, gdy wyznaczono je w tygodniu, w którym wypadały ich urodziny lub w 1-2 tygodnie po nich.

Autorzy pracy nie potrafią wyjaśnić tej prawidłowości. Podejrzewają jednak, że zarówno data urodzin, jak i święta zimowe mogą przypominać pacjentom o upływie czasu, starzeniu się i związanym z tym ryzykiem różnych schorzeń.

Jak oceniają, praca ta dostarcza praktycznych wskazówek na temat tego, jak można poprawić frekwencję na onkologicznych badaniach przesiewowych. Dzięki temu, skuteczność tej metody prewencji nowotworów może wzrosnąć.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych w krajach rozwiniętych. W Polsce co roku rejestruje się 13 tys. nowych przypadków tego raka i 8 tys. zgonów z jego powodu.

W naszym kraju od 2000 r. funkcjonuje program badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka jelita grubego. Na bezpłatne badanie kolonoskopowe wykonywane w ramach programu mogą się zgłaszać osoby z grup podwyższonego ryzyka, czyli w wieku między 50 a 65 rokiem życia, bez objawów sugerujących raka jelita grubego. Osoby, u których w rodzinie występowały nowotwory jelita grubego mogą się zgłaszać już od 40 roku życia.

W 2008 roku, dzięki zainicjowanej w marcu akcji "Wyprzedź raka" zgłosiło się na te badania znacznie więcej osób niż w latach poprzednich.

W Polsce są jednak ogromne problemy z frekwencją w innych programach badań przesiewowych. W programie, w którym robi sie badania na raka szyjki macicy wynosi ona kilka proc.


JJJ, 10-09-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe