Rak jamy nosowo-gardłowej może być wcześnie wykryty
Strona główna » Informator » Świat » Rak jamy nosowo-gardłowej może być wcześnie wykryt…

Rak jamy nosowo-gardłowej może być wcześnie wykryty

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 10-08-2011

Fot. NCI
 
Porównanie naturalnego świecenia fluorescencyjnego zdrowych tkanek jamy nosowo-gardłowej oraz tych zmienionych nowotworowo pozwala na wczesne rozróżnienie miejsc, w których doszło do rozwoju raka. Nowa technika w przyszłości będzie mogła być zintegrowana z endoskopami, pozwalając tym samym na niemal bezproblemową, szybką i pewną wczesną detekcję zmian nowotworowych jamy nosowo-gardłowej - informuje "Analyst".

W przypadku wykrycia nowotworów jamy nosowo-gardłowej rokowania dla pacjentów są zazwyczaj mało korzystne. Niestety, większość osób, u których zdiagnozowano konwencjonalnymi metodami tę chorobę umiera na przestrzeni 5 lat (nieco ponad 30 procent chorujących ma szansę na przeżycie dłuższego okresu czasu). Fakt ten wynika głównie z braku możliwości wczesnego wykrywania zmian nowotworowych w obrębie jamy nosowo-gardłowej.

Ta przerażająca sytuacja być może już niebawem zmieni się, kiedy do powszechnego użycia trafi nowo opracowana przez naukowców z National University of Singapore technika wykrywania tego typu nowotworów.

W trakcie prac badawczych, naukowcy zwrócili uwagę, że komórki jamy nosowo-gardłowej poddane aktywującemu działaniu światła z zakresu ultrafioletu (UV, w tym wypadku od 280 do 400 nm) fluoryzują światłem w przedziale widma od 280 do 500 nm. Co więcej, w zależności od typu komórek (zdrowych czy zmienionych nowotworowo), tworzone przez nie tkanki "świecą" w inny sposób - innym światłem, o zupełnie innej długości fali. Za zjawisko autofluorescencji odpowiadają związki fluorescencyjne (tzw. fluorofory) naturalnie zawarte w tryptofanie, kolagenie i elastynie, których stężenie różni się w zdrowych i chorych tkankach. W trakcie badań odkryto, iż chore tkanki zawierały więcej tryptofanu, a mniej kolagenu i elastyny, stąd inaczej "świeciły" pobudzone promieniowaniem UV.

Fakt ten naukowcy wykorzystali przy tworzeniu nowej techniki pozwalającej na łatwą i szybką detekcję zmian nowotworowych tkanek jamy nosowo-gardłowej.

Procedura wykrywania nowotworu polega na monitorowaniu (aktywacji światłem UV i analizie widma fluorescencyjnego świecenia komórek) punkt po punkcie jamy nosowo-gardłowej i stworzeniu "mapy" autofluorescencji obecnych tam tkanek. Poprzez analizę komputerową, za pomocą specjalnie opracowanego algorytmu, możliwe było porównanie świecenia tkanek, przez co naukowcy byli w stanie zlokalizować zmiany nowotworowe. Dzięki temu, możliwe było bardzo wczesne zdiagnozowanie nowotworu - z dokładnością dochodzącą do 95 procent - a co za tym idzie, uruchomienie właściwej terapii we wczesnym stadium raka.

Według autorów odkrycia, nowa technika być może już w niedalekiej przyszłości przyczyni się do zwiększenia przeżywalności ludzi nieświadomie cierpiących na nowotwory jamy nosowo-gardłowej.

PAP, 10-08-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe