Przewlekły ból przyspiesza starzenie
Strona główna » Informator » Świat » Przewlekły ból przyspiesza starzenie

Przewlekły ból przyspiesza starzenie

INFORMATOR. Świat

JJJ

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 24-09-2009
Osoby, które cierpią z powodu bólu przewlekłego mają taki sam stopień niepełnosprawności jak ludzie starsi o 20-30 lat, którym nie dokuczają bóle - informuje pismo "Journal of the American Geriatric Society".

Naukowcy z Wydziału Geriatrii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w grupie 18.531 osób w wieku 50 lat i starszych. Przy ocenie ich sprawności fizycznej pod uwagę brano: mobilność, np. zdolność do chodzenia i biegania; zdolność wchodzenia po schodach; sprawność rąk oraz zdolność wykonywania codziennych aktywności - mycie się, ubieranie, jedzenie - bez pomocy drugiej osoby.

24 proc. badanych miało znaczące dolegliwości bólowe o charakterze przewlekłym.

U pacjentów cierpiących z powodu silnego bólu znacznie częściej stwierdzano ograniczenie sprawności fizycznej, które utrudnia samodzielne życie, niż wśród osób bez dolegliwości bólowych. Co więcej, niesprawność pojawiała się u tych osób w znacznie młodszym wieku.

"Zaobserwowaliśmy, że osoby w wieku 50-59 lat cierpiące z powodu bólu miały sprawność w znacznym stopniu porównywalną do osób liczących 80-89 lat bez dolegliwości bólowych" - komentuje prowadzący badania dr Kenneth Covinsky.

Na przykład, tylko 9 proc. osób w wieku 50-59 lat, którym dokuczał ból, było w stanie przebiec bez trudności 1600 metrów, a 50 proc. przejść kilka przecznic. W grupie po 80-tce odsetek ten wynosił odpowiednio 4 proc. i 55 proc., a wśród osób między 50 a 59 rokiem życia bez dolegliwości bólowych - 37 proc. i 91 proc.

W analizie uwzględniono takie czynniki demograficzne, jak status społeczno-ekonomiczny, współistniejące schorzenia, występowanie depresji i otyłości oraz nawykli zdrowotne.

"Nasze badania nie są w stanie określić, czy ból powoduje niepełnosprawność czy odwrotnie. Sądzimy, że prawdą może być jedno i drugie, a ból i niesprawność prawdopodobnie działają razem powodując pogorszenie się obu problemów" - komentuje dr Covinsky.

Według niego, jednym z ważniejszych wniosków z badania jest to, że pacjenci mogą odnieść więcej korzyści, jeśli dolegliwości bólowe oraz niesprawność będą oceniane i leczone jako powiązane ze sobą problemy, a nie jako coś oddzielnego.

"Fakt, że ból może mieć tak drastyczny wpływ na codzienne funkcjonowanie pacjenta podkreśla wagę skutecznego leczenia dolegliwości bólowych" - dodaje w komentarzu odredakcyjnym do artykułu dr Thomas Yoshikawa. Jak przypomina specjalista, w ostatnim miesiącu American Geriatric Society (Amerykańskie Towarzystwo Geriatryczne) wydało zaktualizowane zalecenia na temat farmakologicznej terapii bólu przewlekłego u osób starszych.

JJJ, 24-09-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe