Informacje o Światowym Dniu Serca. Pracuj i dbaj o serce!
Strona główna » Informator » Świat » Pracuj i dbaj o serce!

Pracuj i dbaj o serce!

INFORMATOR. Świat

Karolina Sieniawska

zdrowemiasto.pl / BCMFD | dodane 30-09-2009

Światowy Dzień Serca
„Zdrowe serce lepsza praca”
 
Większość z nas przeszło połowę czasu czuwania spędza na pracy. Miejsce pracy, które zachęca do rozwijania zdrowych nawyków, może przyczyniać się do ograniczania ryzyka wystąpienia wielu chorób, w tym chorób serca i udaru – głównych przyczyn zgonów na świecie.
Dlatego hasło tegorocznego Światowego Dnia Serca „Zdrowe serce lepsza praca” – zachęca do wprowadzania drobnych zmian, które razem mogą przyczynić się do poprawy zdrowia i zwiększenia wydajności pracy.
Kiedy zastanawiamy się nad codziennymi czynnościami, które mają wpływ na nasze zdrowie – na przykład nad tym, co jemy, jaką utrzymujemy aktywność fizyczną i czy palimy papierosy – warto też pomyśleć nad tym, jaki wpływ na nas ma nasze miejsce pracy.

4 dobre powody, by dbać o serce w pracy

  1. Ocalić życie.  Niemal połowa osób, umierających na przewlekłe choroby, w tym choroby serca i udary, jest w wieku produkcyjnym, wynoszącym od 15 do 69 lat. Jednak takie choroby są często wywoływane przez czynniki, które możemy kontrolować (papierosy, niezdrowa dieta lub brak ruchu).
  2. Poprawić samopoczucie. Pracownicy uprawiający jakąś formę ruchu czerpią więcej radości ze swojej pracy, mają większą zdolność koncentracji i utrzymują większą przytomność umysłu. Mają również lepsze kontakty z kolegami. Aktywność pobudza wydzielanie endorfin – naturalnych „poprawiaczy” nastroju – zapewniając entuzjazm na czas wolny od pracy. Zachowanie aktywności fizycznej przy borykaniu się z codziennymi problemami pozwala odprężyć umysł i ciało oraz pomaga redukować nagromadzone napięcie.
  3. Czerpać towarzyskie korzyści. Aktywność w grupach, z kolegami, w klubach, ośrodkach rekreacji jest świetnym pomysłem na poznawanie ludzi spoza codziennego kręgu i poszerzanie grona znajomych. Uczucie zdrowia i świadomość rozwijania nowych umiejętności pozwala nabrać pewności siebie i daje większe poczucie kontroli w życiu.
  4. Korzyści ekonomiczne. Zdrowi pracownicy mogą na wiele sposobów przyczynić się do utrzymania firmy w dobrej kondycji – nawet w czasach zastoju gospodarczego.
    Korzyści obejmują:
      •    zwiększoną wydajność
      •    mniejszy wskaźnik absencji – do 20% mniej straconych dni
      •    niższe koszty opieki medycznej (zarówno dla pracodawców, jak i pracowników)
      •    rzadsze przypadki obrażeń w miejscu pracy
      •    dobry wizerunek firmy
      •    podniesione morale i większa lojalność

Wiele firm doceniło znaczenie zdrowia pracowników i jego wpływ na osiąganie podstawowych biznesowych celów. Zdecydowały więc o włączeniu promocji zdrowia do swoich korporacyjnych programów. Jednak to nadal głównie duże korporacje oferują programy zdrowia w miejscu pracy. W mniejszych firmach lub takich, w których ludzie pracują na zasadzie samozatrudnienia, podjęcie stosownych działań jest pozostawiane jednostkom.

Co możesz zrobić, aby twoje miejsce pracy było zdrowsze:

  • Bądź aktywny fizycznie w ciągu dnia. Stwórz sportową grupę lub dołącz do już istniejącej i opowiedz o niej swoim kolegom.
  • Spaceruj dookoła swojego budynku lub ćwicz podczas przerw na lunch. Uwzględniaj aktywność fizyczną w swoim grafiku pracy i zachęcaj innych, by postępowali podobnie.
  • Przekazuj kolegom informacje na temat korzyści płynących z regularnej aktywności fizycznej.
  • Pomagaj innym, którzy chcą być aktywni, w zrobieniu pierwszych kroków.
  • Nalegaj na stworzenie środowiska bez palenia.
  • W stołówce pracowniczej zamawiaj zdrową żywność lub znajdź zdrowe posiłki w pobliskich kawiarniach bądź restauracjach.
  • Porozmawiaj ze swoim przełożonym lub działem kadr o stworzeniu polityki zdrowia w miejscu pracy.

Ty sam możesz ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby serca i udaru!

Rady dotyczące stworzenia własnego programu w miejscu pracy:

  • Korzystna dla zdrowia liczba posiłków – jedz owoce i warzywa co najmniej pięć razy dziennie. Dokonuj mądrych wyborów, na przykład wybieraj „zdrowe menu” w swojej stołówce lub przynoś własne jedzenie z domu.
  • Wkładaj serce w aktywność fizyczną – nawet 30 minut aktywności może pomóc w zapobieganiu atakom serca i udarom oraz przynieść korzyści twojej pracy. Chodź schodami, na spacery podczas przerw lub wysiadaj z autobusu na kilka przystanków wcześniej, aby resztę drogi przejść.
  • Używaj mniej soli i unikaj przetworzonej żywności – staraj się ograniczyć spożywanie soli do około jednej łyżeczki dziennie. Wystrzegaj się przetworzonej żywności, która często zawiera wysoki poziom soli.
  • Powiedz „nie” tytoniowi – ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej zmniejszy się w ciągu roku o połowę i z czasem osiągnie normalny poziom. Zniechęcanie do palenia i innych form używania tytoniu w miejscu pracy i wokół niego może okazać się prostą i niedrogą metodą walki z nałogiem.
  • Utrzymuj zdrową wagę – spadek masy ciała, szczególnie w połączeniu ze zmniejszeniem spożycia soli, prowadzi do niższego ciśnienia krwi. Wysokie ciśnienie jest czynnikiem ryzyka nr 1 wystąpienia udaru oraz jednym z głównych czynników w przypadku około połowy wszystkich chorób serca i udarów.
  • Poznaj swoje wyniki – odwiedź lekarza, który zbada ci poziom cholesterolu i glukozy, zmierzy ciśnienie, wskaźnik rozmieszczenia tkanki tłuszczowej (WHR) oraz wskaźnik względnej masy ciała (BMI). Gdy już dowiesz się, jakie występują u ciebie czynniki ryzyka, będziesz mógł opracować konkretny plan działań, aby poprawić stan swojego serca.

Karolina Sieniawska, 30-09-2009, zdrowemiasto.pl / BCMFD

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Światowy Dzień Serca
Światowy Dzień Serca został stworzony, by informować ludzi na całym świecie, że choroby serca i udary są głównymi przyczynami zgonów na świecie, pochłaniającymi 17,2 mln istnień ludzkich rocznie. World Heart Federation we współpracy ze swoimi członkami rozpowszechnia informację, że co najmniej 80% przedwczesnych zgonów w wyniku chorób serca i udarów można by uniknąć, gdyby wyeliminować czynniki ryzyka, takie jak tytoń, niezdrową dietę i brak aktywności fizycznej.
Światowy Dzień Serca został zorganizowany w niedzielę 27 września 2009 r., aby stać się inspiracją do dbania o serce w pracy. Aktywności organizowane przez członków i partnerów World Heart Federation obejmowały biegi, publiczne dyskusje, koncerty, imprezy sportowe i wiele innych.
World Heart Federation
Celem World Heart Federation jest pomagać ludziom dłużej i lepiej żyć dzięki profilaktyce i kontroli chorób serca i udarów. Federację tworzy 195 członkowskich stowarzyszeń i fundacji kardiologicznych z przeszło 100 krajów takich regionów świata, jak Afryka, obie Ameryki, region Azji i Pacyfiku oraz Europa.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe