Pacjent w chmurze komputerowej
Strona główna » Informator » Świat » Pacjent w chmurze komputerowej

Pacjent w chmurze komputerowej

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 14-12-2011

Fot. NCI
 
Badacze z USA opracowali system zbierający dane z bezprzewodowych urządzeń do pomiarów stanu zdrowia pacjenta, np. ciśnieniomierzy czy glukometrów. Umożliwi on stały zdalny monitoring osób obłożnie chorych i ciągły dostęp lekarzy do danych – poinformował magazyn „Technology Review”.

System opracował zespół naukowców i inżynierów pracujący dla amerykańskiej firmy technologii sieci informatycznych Qualcomm.

Przewlekłe, obłożne choroby, nie wymagające stałego pobytu w szpitalu, są sprawiają lekarzom sporo trudności. Pacjenci często muszą bowiem używać zestawu różnorodnych aparatów medycznych, np. miernika EKG, ciśnieniomierza czy glukometru. Dane z tych urządzeń nie trafiają przy tym bezpośrednio do lekarzy – nie są one bowiem podłączone do żadnego typu sieci informatycznej.

Badacze z Qualcomm postanowili rozwiązać ten problem. Najważniejszym elementem stworzonego przez nich systemu jest bezprzewodowy router, wykrywający i zbierający dane z wszystkich urządzeń pomiarowych znajdujących się w domu. Router ten pracuje w standardzie sieci komórkowej i przesyła dane pochodzące z urządzeń pomiarowych do bazy danych. Baza danych z kolei pracuje w chmurze komputerowej, należącej do danej placówki medycznej, w której jest zarejestrowany chory.

W ten sposób lekarze, prowadzący pacjenta mają na bieżąco dostęp do stale aktualizowanych danych, pochodzących z czujników, dokonujących podstawowych pomiarów stanu jego organizmu.

Do systemu mają być podłączone czujniki pomiaru ciśnienia, glukometry oraz przepływomierze i aparaty EKG ułatwiające diagnostykę chorób serca oraz spirometry, używane przez osoby z niewydolnością oddechową i astmą. Wszystkie te urządzenia będą wyposażone w nadajniki bezprzewodowe, przesyłające dane o wynikach pomiarów.

Jak powiedział „Technology Review” prof. John Halamka z Harvard Medical School, system opracowany przez badaczy z Qualcomm przybliża moment, w którym hospitalizacja będzie stosowana tylko w najistotniejszych przypadkach, zaś stały monitoring i cykliczne wizyty specjalistów zastąpią leczenie szpitalne.

Jak poinformował prezes Qualcomm Life, Rick Valencia, firma poszukuje teraz partnerów, którzy będą masowo produkować urządzenie opracowane przez badaczy oraz partnerów w dziedzinie oprogramowania.

PAP, 14-12-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe