Niedobory witaminy D związane z wcześniejszą pierwszą miesiączką
Strona główna » Informator » Świat » Niedobory witaminy D związane z wcześniejszą pierw…

Niedobory witaminy D związane z wcześniejszą pierwszą miesiączką

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 16-08-2011

Fot. zdrowemiasto.pl
 
U dziewcząt z niedoborami witaminy D pierwsza miesiączka występuje wcześniej niż u rówieśniczek, które mają prawidłowy poziom tego związku - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "American Journal of Clinical Nutrition".

Jak przypominają ich autorzy, wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki (tzw. menarche) jest czynnikiem ryzyka wielu problemów zdrowotnych w wieku nastoletnim i w okresie dorosłości. Wykazano na przykład, że zwiększa prawdopodobieństwo problemów natury psychicznej i wychowawczej u nastolatek oraz chorób układu krążenia, zaburzeń metabolicznych i raka piersi u kobiet dorosłych.

Naukowcy z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Stanu Michigan zmierzyli poziom witaminy D we krwi u 242 dziewczynek w wieku od 5 do 12 lat, mieszkających w Bogocie w Kolumbii. Stan ich zdrowia śledzono następnie przez 30 miesięcy.

"Okazało się, że dziewczęta z niskim poziomem witaminy D ponad dwukrotnie częściej dostawały w tym czasie pierwszej miesiączki niż rówieśniczki z prawidłowym jej poziomem" - komentuje biorący udział w badaniach epidemiolog Eduardo Villamor.

W grupie z niedoborami witaminy menarche pojawiła się aż u 57 proc. dziewczynek, podczas gdy w grupie bez niedoborów odsetek ten wyniósł 23 proc. Średnia wieku wystąpienia pierwszej miesiączki wynosiła odpowiednio 11,8 lat oraz 12,6 lat.

Zdaniem Villamora, różnica tych 10 miesięcy ma znaczenie, bo choć może się wydawać, że to krótki okres, to w młodym organizmie dziewczynki wiele zmian zachodzi w bardzo szybkim tempie.

Jak podkreślają autorzy pracy, nie dowodzi ona jeszcze, że niedobory witaminy D są przyczyną wcześniejszego dojrzewania u dziewcząt. Aby to ocenić, konieczne będzie przeprowadzenie badań, które zweryfikują, czy uzupełniając niedobory tej witaminy można opóźnić wiek wystąpienia pierwszej miesiączki.

Villamor przypomina, że na świecie od lat obserwuje się powolne, systematyczne obniżanie się wieku wystąpienia menarche. Badacze podejrzewają, że jest to efekt działania jakichś czynników środowiskowych, bo geny mające wpływ na dojrzewanie kobiet nie zmieniły się w tym czasie.

"Stosunkowo mało wiemy na temat czynników środowiskowych stymulujących dojrzewanie. Jeśli zrozumiemy, co powoduje coraz wcześniejsze występowanie menarche, to będziemy w stanie opracować metody przeciwdziałające przedwczesnemu dojrzewaniu" - komentuje Villamor. 

PAP, 16-08-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe