Niedobory witaminy D zaburzają rozwój i czynności płuc
Strona główna » Informator » Świat » Niedobory witaminy D zaburzają rozwój i czynności …

Niedobory witaminy D zaburzają rozwój i czynności płuc

INFORMATOR. Świat

JJJ

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 01-02-2011

Fot. ydrowemiasto.pl
 
Niedobory witaminy D zaburzają rozwój i funkcjonowanie płuc - wynika z badań na myszach, o których informuje pismo "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine".

Jak przypomina biorący udział w badaniach dr Graeme Zosky z Telethon Institute for Child Health Research w Subiaco w Australii, z wcześniejszych obserwacji wynikało, że choroby układu oddechowego, takie jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), przebiegają ciężej u osób ze zbyt niskim poziomem witaminy D w organizmie. Nie było jednak dowodów na to, że jej niedobory są bezpośrednią przyczyną tych problemów.

Naukowcy z zespołu dra Zosky'ego porównywali płuca dwutygodniowych myszy z niedoborami witaminy D oraz myszy z prawidłowym jej poziomem w organizmie. Sprawdzano czy różnią się one pod względem objętości, struktury i funkcjonowania.

W tym celu wykonano pletyzmografię płuc, która pomaga ocenić przepływ gazu przez oskrzela i płuca (czyli drożność dróg oddechowych) w fazie wdechu i wydechu oraz ilość powietrza pozostającą w płucach w chwili ukończenia spokojnego wydechu. Aby sprawdzić obturację, czyli zwężenie dróg oddechowych u gryzoni zastosowano również tzw. technikę oscylacji wymuszonych, w której podczas pomiarów stosuje się znaną (wymuszoną zewnętrznie) wartość ciśnienia.

Okazało się, że myszki z niedoborami witaminy D miały mniejszą niż gryzonie z grupy kontrolnej objętość płuc oraz większą obturację oskrzeli.

Jak podkreślają naukowcy, w doświadczeniach wyeliminowano istotny czynnik, mogący zaciemnić wyniki, tj. brak aktywności fizycznej. Dlatego, praca ta dostarcza bezpośrednich dowodów na to, że niedobory witaminy D mają negatywny wpływ na wzrost i rozwój tego narządu, co skutkuje ich zmniejszoną objętością i gorszym funkcjonowaniem.

"Fakt, że zaobserwowane przez nas różnice w objętości i czynności płuc były znaczne oraz istotne pod względem fizjologicznym rodzi poważne obawy, zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie coraz częstsze występowanie niedoborów witaminy D w społeczeństwach na całym świecie" - komentuje dr Zosky. Jego zdaniem, szczególnie niepokojące jest to, jak duży wpływ braki witaminy D mogą mieć na podatność do obturacyjnych schorzeń płuc, do których zalicza się POChP i astmę.

Badacz zaznacza jednak, że na podstawie tych doświadczeń jego zespół nie był w stanie ocenić, czy problemy z płucami u myszek ze zbyt niskim poziomem witaminy D były skutkiem ich własnych braków, czy konsekwencją zaburzeń w rozwoju płuc jeszcze w życiu płodowym, z powodu niedoborów witaminy D u matki.

Zdaniem specjalisty wyniki tych badań mogą mieć istotny wpływ na profilaktykę chorób płuc w społeczeństwach, w których niedobory witaminy D są rozpowszechnione.

Najbogatszym źródłem witaminy D w ludzkim organizmie jest nasza skóra, w której związek ten powstaje pod wpływem promieni UV. Jednak w okresach zimowych, gdy nasłonecznienie jest mniejsze jesteśmy narażeni na niedobory tej witaminy, dlatego należy wówczas zwiększyć jej zawartość w diecie. Jest ona w największych ilościach zawarta w tłuszczu ryb morskich, wątróbkach, jajach. Osoby, które chcą zażywać witaminę D w postaci suplementów diety powinny najpierw skonsultować się z lekarzem, bo w nadmiarze może być toksyczna.

JJJ, 01-02-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe