Narcyz nie jest dobrym liderem, choć za takiego jest uważany
Strona główna » Informator » Świat » Narcyz nie jest dobrym liderem, choć za takiego je…

Narcyz nie jest dobrym liderem, choć za takiego jest uważany

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 11-08-2011

Fot. NCI
 
Osoby o narcystycznym usposobieniu często szybko wspinają się po szczeblach kariery. Dzieje się tak dlatego, że ich pewność siebie i skłonności przywódcze są w powszechnym przekonaniu cechami dobrego lidera. Najnowsze badania dowodzą jednak, że rzeczywistość jest inna - czytamy w piśmie "Psychological Science".

Z badań naukowców z Uniwersytetu Amsterdamskiego wynika, że przekonanie o własnym geniuszu stanowi przeszkodę dla realizacji kluczowego elementu efektywnej pracy zespołu i podejmowania decyzji, a mianowicie swobodnej i kreatywnej wymiany pomysłów.

Do badań rekrutowano 150 uczestników, których podzielono na trzyosobowe grupy. W każdej grupie wylosowano lidera, który był odpowiedzialny za podejmowanie decyzji, a pozostałe osoby mogły udzielać mu rad. Następnie badanym wyznaczono zadanie - rekrutację pracownika do firmy. Każda z osób otrzymała spis informacji o kandydatach, jednak tylko część z nich była wspólna.

Eksperyment polegał na tym, że korzystanie jedynie z informacji, które otrzymali wszyscy skutkowało wyborem gorszego kandydata niż w przypadku wymiany danych, do których dostęp miały tylko konkretne osoby w grupie.

Po wykonaniu zadania uczestnicy wypełnili kwestionariusze, których celem było ustalenie przepływu informacji wewnątrz grupy, ewentualnego narcyzmu lidera, a także jego autorytetu i skuteczności.

Tak jak przewidywano, członkowie zespołów uznali narcystycznych liderów za najbardziej skutecznych. Rezultaty eksperymentu świadczyły jednak o tym, że grupy, którym przewodziły osoby narcystyczne, podejmowały gorsze decyzje.

"Narcystyczni liderzy mieli bardzo negatywny wpływ na pracę grupy. Ich koncentracja na sobie i autorytarność hamowały komunikację" - podkreśla autorka badań dr Barbora Nevicka.

Dr Nevicka zauważa, że narcyzm u lidera bywa czasem korzystny; choćby w sytuacji kryzysowej, gdy ludzie wierzą, że silna i władcza osoba przejmie kontrolę i podejmie odpowiednie kroki. Takie myślenie redukuje stres i zmniejsza poczucie niepewności. "W codziennym życiu organizacji niezbędna przy podejmowaniu właściwych decyzji jest jednak komunikacja - dzielenie się informacjami, poglądami i wiedzą. Podczas burzy mózgów, projektów grupowych czy posiedzeń rządów każda osoba ma swój wkład. To właśnie generuje dobre rezultaty" - mówi badaczka, dodając, że dobry lider potrafi usprawnić komunikację zadając pytania i podsumowując dyskusję, co sprawia duże trudności osobowościom narcystycznym.

Naukowcy zwracają uwagę, że wnioski te odnoszą się do różnych obszarów życia, także do polityki.

"Osoby narcystyczne są bardzo przekonujące i często wybierane są na liderów. Tu pojawia się niebezpieczeństwo, że ludzie mogą bardzo mylnie oceniać to, w jaki sposób przedstawiają się inni. Należy zadać sobie wówczas pytanie, czy te osoby rzeczywiście wyróżniają się kompetencjami, czy też tylko robią na nas takie wrażenie" - konkluduje dr Nevicka.

PAP, 11-08-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe