Nanokrem z filtrem UV może leczyć
Strona główna » Informator » Świat » Nanokrem z filtrem UV może leczyć

Nanokrem z filtrem UV może leczyć

INFORMATOR. Świat

KLG

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 13-04-2011

Fot. Photos8.com
 
Oparty na nanotechnologii hybrydowy materiał, z którego można wytworzyć krem blokujący niekorzystne dla ludzi promieniowanie ultrafioletowe, może - po pewnych modyfikacjach - leczyć ludzki organizm, podaje "Journal of Materials Chemistry".

W badaniach, wszystko może stać się bodźcem do naukowych odkryć. Przykładem mogą być prace prowadzone przez naukowców z Chulalongkorn University (Tajlandia), gdzie jeden z członków zespołu miał problemy z zabezpieczeniem skóry przeciw promieniowaniu UV, jakie dociera do naszej planety wraz z każdym promykiem światła słonecznego.

Naukowiec był uczulony na środki zawierające dwutlenek tytanu (stosowanie których jest zresztą od jakiegoś czasu odradzane przez badaczy zajmujących się tą problematyką), a preparaty na bazie związków organicznych nie odpowiadały mu, ze względu na "tłustą" konsystencję.

Dla badacza-nanotechnologa, taka sytuacja to niemal przysłowiowy raj, w którym można odkryć coś nowego, by zmienić świat.

By uniknąć konieczności użycia dwutlenku tytanu lub innych organicznych związków tradycyjnie stosowanych w kremach blokujących promieniowanie UV, naukowcy zsyntetyzowali - w formie połączonych nanocząstek - złożony organiczno-nieorganiczny kompleks na bazie krzemianów. Nanocząstki, to drobinki o średnicy mierzonej w miliardowych częściach metra.

Nieorganiczna część nowego filtra UV tworzy trójwymiarową strukturę, która pełni funkcję rusztowania, wewnątrz którego mogą być wmontowane dodatkowe aktywne fotochemicznie związki organiczne. Jednym z nich, jest chromofor, czyli cząsteczka, która wyłapuje promieniowanie ultrafioletowe, przekształca je, a powstałą w ten sposób energię rozprasza przy współudziale z pozostałymi elementami nanostruktury nowego filtra UV.

Co więcej, nanorusztowanie jest na tyle pojemne, że udało się wmontować w nie dodatkowy czynnik - środek odstraszający komary.

Jak twierdzą naukowcy, w miejsce lub obok środka odstraszającego komary można do nanostrukturalnego nowego kremu z filtrem UV dodać praktycznie każdą substancję w postaci nanocząstek, w tym i leki, które rozprowadzone na skórze będą powoli wnikać do organizmu. Zanim nowy preparat trafi na rynek, musi zostać dokładnie przetestowany, by uniknąć problemów wywołanych ewentualnymi efektami ubocznymi wynikającymi z zastosowania nowatorskiej technologii.

KLG, 13-04-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe