Miłorząb na ptasią grypę?
Strona główna » Informator » Świat » Miłorząb na ptasią grypę?

Miłorząb na ptasią grypę?

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 05-09-2011

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Miłorząb dwuklapowy - Ginkgo biloba - można wykorzystać, jako źródło kwasu szikimowego, który jest niezbędny do produkcji jedynego leku skutecznie zwalczającego tzw. ptasią grypę. Naukowcy, którzy opracowali nową metodę pozyskiwania kwasu szikimowego mają nadzieję na szybką komercjalizację technologii, donosi "Chemical Communications".

Tamiflu, a dokładniej fosforan oseltamiwiru jest jedyną dostępną handlowo substancją, która skutecznie może być użyta do zwalczania chorób wywołanych przez obecność wirusa grypy typu H5N1, tzw. wirusa ptasiej grypy. Wcześniej potwierdzono skuteczność tej substancji w chorobach wywołanych wirusem H1N1, określanym jako wirus świńskiej grypy.

Jak dotąd kluczowy składnik leku - fosforan oseltamiwiru - produkowany był na drodze kilkuetapowej syntezy z kwasu szikimowego, którego źródłem jest jedna z chińskich przypraw, anyż gwiaździsty (Illicium verum). Po 2009 roku, kiedy to konieczne okazało się wyprodukowanie ogromnych ilości leku na wirusa H1N1 okazało się, że "przyprawowe" źródło kwasu szikimowego się kończy!

Z tego względu naukowcy rozpoczęli poszukiwania innych sposobów otrzymywania tej niezbędnej przy produkcji Tamiflu substancji chemicznej.

Ostatecznie udało się to badaczom z japońskiego Sophia University, którzy to odkryli sposób ekstrakcji kwasu szikimowego z miłorzębu dwuklapowego (Ginkgo biloba) popularnie zwanego ginkgo.

Procedura o dziwo nie jest wybitnie skomplikowana. Należy w odpowiednio dobranej cieczy jonowej zawiesić pędy miłorzębu, po czym ciągle mieszając podgrzać całość do temperatury 150 stopni Celsjusza. W tych warunkach ciecz jonowa powoduje rozpuszczenie celulozy, a z tak zniszczonych tkanek roślinnych można łatwo wyekstrahować kwas szikimowy.

Według autorów odkrycia, skuteczność nowo odkrytej metody dorównuje tej stosowanej przez przemysł farmaceutyczny, którego metoda oparta jest o chińską przyprawę czyli raczej mało przemysłowe źródło.

Zanim nowa metoda zostanie skomercjalizowana, naukowcy muszą rozwiązać problem wykorzystania odpadów (cieczy jonowej) oraz resztek ginkgo (np. ekstrakcję innych substancji leczniczych z pędów miłorzębu), by maksymalizować konkurencyjność nowej metody pozyskiwania kwasu szikimowego. 

PAP, 05-09-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe