Mikromodel układu pokarmowego
Strona główna » Informator » Świat » Mikromodel układu pokarmowego

Mikromodel układu pokarmowego

INFORMATOR. Świat

KLG

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 17-11-2009
Nowy mikrochip umożliwia prowadzenie badań in vitro na koloniach bakterii oraz komórkach wyściełających wnętrze układu pokarmowego. Dzięki odpowiedniej konstrukcji układu, możliwe jest badanie, w warunkach niemal idealnie przypominających układ pokarmowy, interakcji różnych typów bakterii z komórkami tworzącymi wyściółkę układu pokarmowego, informuje "Lab on a Chip".

W układzie pokarmowym człowieka istnieje niezliczona ilość komórek bakteryjnych. Większość z nich, to "dobre" bakterie, bez których nasz organizm funkcjonowałby niepoprawnie. Niestety zdarza się, iż wśród bakterii komensalicznych (tych "dobrych") pojawiają się inne bakterie, które wywołują nieprzyjemne w objawach choroby układu pokarmowego.

Dotychczas opracowane metody badania in vitro (poza organizmem, w warunkach laboratoryjnych symulujących sytuację, jaka zachodzi we wnętrzu układu pokarmowego) interakcji komórek bakterii komensalicznych oraz chorobotwórczych z komórkami tworzącymi wyściółkę układu pokarmowego były trudne, często wręcz niemożliwe do szerokiego stosowania.

Naukowcy z Texas A&M University (USA) opracowali miniaturowe urządzenie, funkcjonujące na zasadzie laboratorium na chipie, które pozwala na symulację warunków, jakie panują w układzie pokarmowym podczas ataku bakterii chorobotwórczych.

Urządzenie zbudowane jest z polimerowego systemu mikrokomór oraz połączonych z nimi mikrokanalików, gdzie w izolowanej przestrzeni hodowane są komórki bakterii komensalicznych, obok komórek wyściełających układ pokarmowy.

Po osiągnięciu przez kolonię bakterii odpowiedniej wielkości, do tego samego reaktora podawane są komórki drobnoustrojów chorobotwórczych, po czym unoszone zostają pneumatycznie ścianki oddzielające bakterie od reaktora hodowlanego, w którym rosły komórki ścian układu pokarmowego.

Ponieważ całość jest przezroczysta, możliwa jest analiza w czasie rzeczywistym zmian zachodzących zarówno wśród kolonii bakterii, jak i reakcji komórek układu pokarmowego na obecność dwóch typów drobnoustrojów.

Według naukowców, nowe urządzenie jest najbardziej zaawansowanym układem, jaki obecnie można użyć przy tego typu badaniach. Mikrochip może być użyty do analiz mających na celu wykrycie najskuteczniejszych bakterii probiotycznych, które "dbają" o zdrowie naszych wnętrzności.

KLG, 17-11-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe