Masowa produkcja „lekkiej” wody
Strona główna » Informator » Świat » Masowa produkcja „lekkiej” wody

Masowa produkcja „lekkiej” wody

INFORMATOR. Świat

PMW

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 11-01-2011

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Chińscy naukowcy opracowali tańszą i bardziej przyjazną dla środowiska naturalnego technologie wytwarzania wody częściowo pozbawionej ciężkiego izotopu wodoru - deuteru - informuje pismo "Industrial & Engineering Chemistry Research".

W zwykłej wodzie (H20) zawarte są także niewielkie ilości "ciężkiej wody" (D20) - ok. 150 jej cząsteczek przypada na milion cząsteczek zwykłej wody.

Changgong Meng i Feng Huang z uniwersytetu w Dalian zwrócili uwagę na wyniki badań sugerujące, że "ciężka woda" może być w dużych ilościach szkodliwa dla zwierząt i roślin. Ich zdaniem, woda o zmniejszonej zawartości deuteru mogłaby dać korzystne efekty w leczeniu niektórych chorób, na przykład nowotworów.

Istniejące technologie otrzymywania "lekkiej wody" są jednak albo kosztowne, albo szkodliwe dla środowiska, albo mało wydajne.

Opracowana przez Menga i Huanga technologia nadaje się natomiast do oczyszczania dużych ilości wody z deuteru. Wykorzystuje platynowy katalizator oraz kombinację wysokiej i niskiej temperatury. Zawartość D20 w wodzie spada ze 145 do 125 części na milion. Tak oczyszczoną H20 można by masowo sprzedawać jako wodę do picia.

PMW, 11-01-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe