Ludzki genom zanieczyszczony DNA mykoplazmy
Strona główna » Informator » Świat » Ludzki genom zanieczyszczony DNA mykoplazmy

Ludzki genom zanieczyszczony DNA mykoplazmy

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 29-06-2011

Fot. NCI
 
Naukowcy brytyjscy donieśli, iż znaleźli DNA pochodzące z mykoplazmy w bazie próbek ludzkiego genomu - poinformował portal i blog nauk ścisłych arXiv.

Dwaj naukowcy z londyńskiego Kings College i University College odkryli DNA pochodzące z mykoplazmy w dwóch dostępnych komercyjnie próbkach ludzkiego DNA. Według nich odkrycie to ma "daleko idące konsekwencje". Firmy biotechnologiczne używają bowiem bazy ludzkiego genomu do tworzenia wzorców, za pomocą których można zmierzyć ekspresję genów. W ten sposób każdy badacz, który przy pomocy takich wzorców, będzie mierzył ekspresję genów ludzkich, nieświadomie zmierzy też ekspresję genów mykoplazm.

Mykoplazmy (na przykład pospolita Mycoplasma pneumoniae) są drobnoustrojami podobnymi do małych bakterii - jednak całkowicie pozbawionymi ściany komórkowej. Pojedyncze komórki przyjmują kształty od kulistych i gruszkowanych po rozgałęzione włókienka, przy czym wielkość form kulistych wynosi 0,3-0,8 mikrometra, podczas gdy włókienkowatych do kilkudziesięciu mikrometrów.

" Mykoplazmy stanowią zazwyczaj nieszkodliwe pasożyty nabłonka śluzowego układu oddechowego i rozrodczego u ssaków, chociaż istnieją gatunki odpowiedzialne za infekcje górnych dróg oddechowych u człowieka. Prawie każdy jest nosicielem jakiejś formy mykoplazmy. Kaszląc, kichając pracownik laboratorium wydala je z kropelkami do środowiska. Dezynfekcja powierzchni zakażonych mykoplazmami jest zazwyczaj trudna i są one powszechnymi zanieczyszczeniami w laboratoriach biologii molekularnej posługujących się hodowlami kultur in vitro. Stąd krok do zanieczyszczenia DNA poddawanego analizom" - powiedziała PAP mikrobiolog dr Małgorzata Krzyżowska z Katedry Nauk Przedklinicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW.

Według brytyjskich naukowców zakres odkrycia przekracza ramy zwykłego stwierdzenia zanieczyszczenia ludzkiego DNA, wskazuje bowiem jasno, iż geny mykoplazmy reprodukowały się w próbce. Oznacza to, że geny, które maskują się jako ludzkie (czy też inne w zależności od rodzaju bazy genów) mogą przechodzić z jednej bazy genów do drugiej - twierdzą naukowcy.

Dodają iż znaczy to, że badacze przegrali bitwę o eliminację obcych genów pochodzących z zanieczyszczeń i być może opublikowane sekwencje ludzkiego genomu zawierają ich więcej niż wykryte przez nich dwa odcinki DNA. Postulują oni, aby jak najszybciej rozpocząć prace nad "genomową wersją oprogramowania antywirusowego" - narzędziem dla naukowców, które nie dopuszczałoby do takich zanieczyszczeń próbek obcym genomem.

Opisywany przez Brytyjczyków przypadek zanieczyszczenia próbek obcymi genami nie jest pierwszym w nauce. Kilka miesięcy temu biologowie molekularni ogłosili iż 20 proc. baz zawierających genomy roślin i zwierząt jest zanieczyszczona ludzkim DNA, prawdopodobnie pochodzącym od badaczy, którzy sekwencjonowali próbki. 

PAP, 29-06-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe