Komisja Europejska przekonuje, że życie bez papierosów jest ciekawsze
Strona główna » Informator » Świat » Komisja Europejska przekonuje, że życie bez papier…

Komisja Europejska przekonuje, że życie bez papierosów jest ciekawsze

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 16-09-2011

Fot. naukawpolsce.pl
 
Komisja Europejska zainaugurowała drugą fazę kampanii antynikotynowej pod hasłem "Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma". Kampania, prowadzona we wszystkich krajach Unii Europejskiej, pokazuje, jak wiele zalet ma życie bez papierosów.

Projekt Komisji Europejskiej pod hasłem "Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma" rozpoczął się w czerwcu tego roku i potrwać ma 3 lata. Kampania skierowana jest przede wszystkim do osób w wieku 25-34 lat i kładzie szczególny nacisk na pozytywne efekty, jakie związane są z rzuceniem palenia. Jak przekonują hasła pojawiające się w reklamach programu, ekspalacze są zdrowsi, mniej nerwowi, mają więcej pieniędzy, nie mają kłopotów ze snem i ładniej pachną.

 
Podczas drugiej fazy programu, zainaugurowanej 14 września w Brukseli, we wszystkich krajach członkowskich UE pojawiać się będą reklamy zachęcające młodych ludzi, by rzucili palenie. Odbywać się będą też imprezy poświęcone zdrowiu, a kluczowi pracodawcy będą informowani, jak zniechęcać swoich pracowników do palenia.

"Ta kampania pokazuje pozytywne strony życia bez tytoniu, a także prezentuje doświadczenia i osiągnięcia osób, które rzuciły palenie. To pomocna dłoń, jaką podajemy palaczom w zerwaniu z nałogiem" - mówił w Brukseli, podczas inauguracji drugiej fazy projektu, komisarz UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów, John Dalli. Podkreślał, że głównymi zadaniami kampanii jest motywowanie do zerwania z uzależnieniem nikotynowym i udzielanie zainteresowanym praktycznej pomocy. "Jeśli powstrzymasz się od palenia - nic cię nie powstrzyma" - mówił Dalli.

W ramach kampanii "Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma" dostępna jest bezpłatna internetowa platforma iCoach, która ma pomóc wszystkim chętnym w rzuceniu palenia. Program, dostępny w 23 językach Unii Europejskiej, w tym również w polskim, dostosowany jest zarówno dla osób, które palą i nie chcą rzucić palenia, dla tych, którzy chcą wkrótce zerwać z uzależnieniem, jak i dla tych, którym już to się udało, ale boją się, że wrócą do nałogu. Osoby zarejestrowane w iCoach-u otrzymują regularnie wiadomości z poradami, dzięki którym mogą zrozumieć swoje uzależnienie i są wspierane w swojej decyzji o porzuceniu nałogu. Jak podał komisarz Dalli, od czerwca na platformie zarejestrowało się już 20 tys. osób.

Według danych, na które powołuje się Komisja Europejska, tytoń pali niemal 30 proc. obywateli Unii. Nikotyna jest w UE najważniejszą przyczyną przedwczesnych śmierci - z powodu tytoniu umiera tu rocznie ponad 650 tys. osób. Co czwarta śmierć z powodu nowotworów, wywołana jest paleniem tytoniu. Oprócz tego, z powodu palenia ok. 13 mln obywateli UE cierpi na poważne choroby, takie jak choroby układu krążenia czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Poza kampaniami społecznymi, Unia Europejska walczy z nałogiem tytoniowym również za pomocą legislacji; np. dyrektywa z 2001 roku m.in. zobowiązuje producentów tytoniu do zamieszczania na opakowaniach ostrzeżeń o szkodliwości produktu i informacji o składzie produktu. Ustala również maksymalną zawartość substancji smolistych nikotyny czy tlenku węgla w papierosie.

W 2012 r. Komisja Europejska planuje zaostrzyć dyrektywę dotyczącą tytoniu. Wśród zmian, nad którymi zastanawiają się europejscy politycy jest np. obowiązek umieszczania na paczkach ilustracji obrazujących szkodliwość palenia, obowiązek uproszczenia projektów opakowań czy zakaz produkcji papierosów smakowych, np. waniliowych czy truskawkowych.

Szczegóły kampanii "Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma" można znaleźć na stronie: http://www.exsmokers.eu/

PAP, 16-09-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe