Kobiety cierpiące na depresję poporodową śpią gorzej
Strona główna » Informator » Świat » Kobiety cierpiące na depresję poporodową śpią gorz…

Kobiety cierpiące na depresję poporodową śpią gorzej

INFORMATOR. Świat

KDO

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 23-11-2009
Depresja poporodowa może pogarszać i tak już nienajlepszą jakość i długość snu młodych mam - ostrzegają naukowcy z Norwegii na łamach pisma "Sleep".

Badaniem objęto 2830 kobiet, które urodziły swoje dzieci Stavanger University Hospital w Norwegii. Jakość snu uczestniczek mierzono przy pomocy specjalnej skali tzw. Pitsburskiego Indeksu Jakości Snu (z ang. Pittsburgh Sleep Quality Index - PSQI) a objawy depresji oceniano przy użyciu kwestionariusza Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej (z ang. Edinburgh Postnatal Depression Scale - EPDS).

Średnia wieku badanych kobiet wynosiła 30 lat, a średnia wieku ich niemowląt 8,5 tygodnia. Wyniki badania wykazały, że średni czas trwania snu nocnego wśród młodych mam to 6,5 godziny, a tzw. wydajność (efektywność snu) to 73 procent.

Aż 21 proc. pań cierpiących na depresją poporodową odczuwało objawy depresji już podczas trwania ciąży, a 46 proc. przyznało się do przynajmniej jednego epizodu depresyjnego przed zajściem w ciążę.

Zaobserwowano, że depresja, wcześniejsze kłopoty ze snem, urodzenie pierwszego dziecka, sztuczne karmienie to czynniki związane z gorszą jakości snu w połogu. Wyniki ankiet sugerują natomiast, że lepszą jakość i długość snu zapewnia młodym mamom spanie w innym pokoju niż niemowlę.

Wyniki badania wskazują, że dwa miesiące po urodzeniu dziecka obserwuje się związek pomiędzy złą jakością snu i depresją. Ogólnie aż 60 proc. młodych mam narzekało na zaburzenia snu i jego zła jakość, a 16.5 proc. uczestniczek projektu cierpiało na depresję, co dodatkowo nasilało te dolegliwości.

Zdaniem głównej autorki pracy doktor Karen Dorheim depresja poporodowa często nie zostaje rozpoznana przez młode mamy, natomiast zmęczenie i brak snu są bardzo częstymi dolegliwościami zgłaszanymi przez kobiety w połogu. Objawy te mogą być związane ze złą jakością snu, ale zmęczenie może być również skutkiem depresji. Autorka podkreśla, że lekarze powinni zwrócić szczególną uwagę na problemy młodych mam i zachęcać je do rozmowy na temat trudności jakie towarzyszą ich życiu po porodzie.

Autorzy badań tłumaczą, że pierwsze trzy miesiące po urodzeniu dziecka charakteryzują się zmiennymi warunkami i możliwościami snu. Ponadto przypominają, że różne kobiety mogą odmiennie reagować na skrócony czas snu podczas połogu i co ważne, panie ze skłonnościami do depresji mogą być bardziej narażone na rozmaite czynniki (hormonalne, immunologiczne, fizjologiczne i socjalne) towarzyszące urodzeniu dziecka i mogące wpływać na jakość snu.

KDO, 23-11-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe