Kaspazy winowajcami stanów zapalnych w mózgu
Strona główna » Informator » Świat » Kaspazy winowajcami stanów zapalnych w mózgu

Kaspazy winowajcami stanów zapalnych w mózgu

INFORMATOR. Świat

KDO

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 11-03-2011

Fot. NCI
 
Grupa enzymów znanych ze swojej roli w programowanej śmierci komórek jest odpowiedzialna za zapalenie w przebiegu chorób ośrodkowego układu nerwowego - informują naukowcy ze Szwecji na łamach pisma "Nature".

Kaspazy to grupa enzymów tnących białka na małe fragmenty. Bertrand Joseph wraz z zespołem z Karolinska Institutet w Sztokholmie wykazał, że sygnalizacja za pośrednictwem kaspaz reguluje również aktywność komórek mózgu tzw. mikrogleju.

W zdrowym mózgu komórki mikrogleju pełnią rolę delegatów układu odpornościowego. Ich rola sprowadza się głównie do monitorowania mikrośrodowiska tkanki, usuwania umierających neuronów i reakcji na obecność obcego antygenu. Te same komórki przyczyniają się niestety do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych poprzez wydzielanie neurotoksyn i inicjowanie stanu zapalnego.

Naukowcy ze Szwecji zaobserwowali, że zablokowanie aktywności kaspaz w mózgach szczurów hamuje szkodliwą aktywację mikrogleju i zmniejsza wydzielanie neurotoksyn.

Aktywacja kaspaz odgrywa ważną rolę również w mikrogleju osób cierpiących na choroby Parkinsona i Alzheimeram - co sugeruje, że odkrycie będące wynikiem badań na szczurach znajdzie zastosowanie praktyczne w leczeniu ludzi.

Terapia mająca na celu zahamowanie aktywności kaspaz mogłaby pomóc zabezpieczyć neurony w mózgu poprzez kontrolę aktywacji mikrogleju i ograniczenie szkodliwego dla komórek nerwowych stanu zapalnego.

KDO, 11-03-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe