Glukometrem można wykryć niemal każdą molekułę
Strona główna » Informator » Świat » Glukometrem można wykryć niemal każdą molekułę…

Glukometrem można wykryć niemal każdą molekułę

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 02-08-2011

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Zwykły, handlowo dostępny glukometr pozwala na wykrycie niemal każdej substancji chemicznej, gdy pracuje w tandemie z odpowiednio zaprojektowanymi aptamerami, enzymem oraz magnetycznymi kuleczkami. To przełom w dziedzinie biosensoryki, donosi "Nature Chemistry".

Dynamiczny rozwój nano oraz biotechnologi, jaki obserwowany jest w ostatnich latach, znacząco przyczynił się do opracowania zupełnie nowych technik wykrywania ważnych z punktu widzenia diagnostyki medycznej oraz bezpieczeństwa narodowego substancji chemicznych czy czynników biologicznych. Niestety, większość tych metod z różnych powodów (np. przygotowanie próbki jest zbyt czasochłonne lub kosztowne) nie sprawdza się w zastosowaniach poza laboratorium.

Fakt ten stał się bodźcem dla naukowców z University of Illinois (USA), którzy zbudowali od podstaw system detekcji substancji chemicznych w oparciu o handlowo dostępny detektor stężenia glukozy - zwykły glukometr, jaki można kupić w aptece. W skład zestawu wchodzą również specjalnie zaprojektowane kuleczki magnetyczne, do powierzchni których dołączono odpowiednie fragmenty kwasu dezoksyrybonukleinowego oraz enzym. Tak na prawdę, to właśnie te ostatnie trzy elementy stanowią "serce" układu detekcyjnego.

By wykryć jakąkolwiek substancję chemiczną konieczne jest w pierwszej kolejności odkrycie krótkiej sekwencji DNA (tzw. aptamerów), która selektywnie łączy się z interesującą nas substancją. Następnie, wyselekcjonowany aptamer łączony jest z enzymem - inwertazą, który w normalnych warunkach (gdy nie jest związany z DNA) przeprowadza reakcję przekształcenia sacharozy w glukozę. Całość, w ostatnim etapie, osadzana jest na kulkach magnetycznych, po czym gotowa jest do użycia wraz ze zwykłym glukometrem. Co ważne, etap selekcjonowania aptamerów jest robiony tylko raz dla poszczególnej substancji, co znacznie skraca czas przygotowania czujnika.

Procedura opracowana przez naukowców została przetestowana względem kokainy, interferonu gamma (znacznik gruźlicy) czy uranu, lecz wygląda dokładnie tak samo dla każdej innej substancji, której obecność chcielibyśmy wykryć.

Przypuśćmy, że zależy nam by sprawdzić czy w danej próbce jest kokaina. Nic prostszego. Wystarczy, że z biblioteki aptamerów wybierzemy te, które wiążą się selektywnie z kokainą i wraz z kulkami magnetycznymi i enzymem dodamy do badanej próbki. Po chwili, po połączeniu się kokainy z aptamerami następuje uwolnienie inwertazy, która pozostaje w analizowanej cieczy. Kulki magnetyczne z dołączoną kokainą należy usunąć za pomocą zwykłego magnesu. W zależności od ilości kokainy w próbce, a co za tym idzie ilości cząstek tej substancji, która związała się z aptamerami, do cieczy uwolniona zostaje proporcjonalnie taka sama ilość enzymu przekształcającego sacharozę w glukozę (cukier należy dodać do badanej próbki). Ostatnim etapem jest zbadanie poziomu glukozy w kropli analizowanej cieczy, której stężenie odpowiada stężeniu kokainy.

Jak twierdzą naukowcy, cały proces jest prosty i szybki, a po utworzeniu szerszej biblioteki aptamerów będzie również bardzo tani. Co więcej, zastosowanie handlowo dostępnego urządzenia pomiarowego powoduje, że tego typu badania można zrobić praktycznie wszędzie. Trwają prace nad komercjalizacją wyników badań.

PAP, 02-08-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Przekaż