Globalizacja: czy względy zdrowotne przeważą nad handlowymi
Strona główna » Informator » Świat » Globalizacja: czy względy zdrowotne przeważą nad h…

Globalizacja: czy względy zdrowotne przeważą nad handlowymi

Z ARCHIWUM BRITISH MEDICAL JOURNAL WYDANIE POLSKIE

BMJ News

zdrowemiasto.plzdrowemiasto.pl | dodane 15-01-2009
W wielu krajach rozwijających się rodzą się obawy, czy wprowadzenie TRIPS, powodujące ścisłe przestrzeganie praw patentowych, nie spowoduje dużego wzrostu cen nowych leków, uniemożliwiającego ich nabywanie. Może to dotyczyć nowych generacji leków, wprowadzonych po roku 1995, skutecznych w zwalczaniu zakażenia HIV i AIDS, malarii oraz gruźlicy.

W raporcie przedstawiono niektóre możliwości do wykorzystania w tej dziedzinie przez poszczególne kraje. Dotyczy to przymusowego udzielania przez państwo licencji na użytkowanie wynalazku bez konieczności zgody właściciela patentu i stosowanie importu równoległego, umożliwiającego sprowadzenia produktów dostępnych w innym kraju po niższej cenie. Wyrażono jednak obawę, że po roku 2005 kraje, takie jak Indie, nie będą mogły eksportować tanich gatunkowych odpowiedników leków, ponieważ będzie to sprzeczne z ustaleniami patentowymi TRIPS.

W raporcie zwraca się też uwagę na sposób, w jaki niektóre rozwijające się kraje, takie jak np. Kuba, Indie lub Filipiny, wysyłają swoich lekarzy i pielęgniarki do pracy zagranicą, uzyskując wprawdzie zyski w obcej walucie i uzupełniając braki spotykane w krajach zachodnich w tych zawodach, ale jednocześnie powodując olbrzymie straty w swoim kraju w związku z kosztami ponoszonymi na kształcenie profesjonalistów w służbie zdrowia.

„Nasilenie drenażu mózgów zawodowych pracowników w dziedzinie zdrowia, porzucających swój kraj o niskim dochodzie narodowym dla pracy w krajach, w których dochód narodowy jest wysoki, zuboża dodatkowo tak już niedostateczną liczbę pracowników służby zdrowia w krajach rozwijających” - głosi raport.

Kraje rozwijające się mogłyby jednak zgodnie z prawem zwiększyć opłaty od osób opuszczających kraj lub żądać depozytu czy gwarancji finansowej w celu zmniejszenia kosztów ponoszonych w związku z „drenażem mózgów”. Wprawdzie w raporcie zaleca się liberalizację, ale jednocześnie zwraca się uwagę na uściślenie przepisów. „Ostrzejsze, a nie łagodniejsze przepisy zostały wprowadzone w dziedzinie otwartego rynku w służbach finansowych i telekomunikacyjnych i jest to również bardzo ważne w dziedzinie służby zdrowia” - powiedziano w raporcie.

Dokument WTO Agreements and Public Health jest dostępny pod adresem: www.wto.org

/BMJ News, Nr 10/2002, British Medical Journal Wydanie Polskie/


BMJ News, 15-01-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe