Gęstość tkanki piersi zależy od wariantu genu
Strona główna » Informator » Świat » Gęstość tkanki piersi zależy od wariantu genu

Gęstość tkanki piersi zależy od wariantu genu

INFORMATOR. Świat

KDO

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 04-02-2011

Fot. NCI
 
Okazuje się, że określana podczas mammografii gęstość tkanki piersiowej zależy od wariantu genu o nazwie ZNF365 - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Genetics". To bardzo ważne odkrycie, ponieważ wiadomo, że białko ZNF365 wpływa na ryzyko raka piersi oraz, że kobiety o wysokiej gęstości tkanki piersiowej w badaniu mammograficznym mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi.

Mammografia to radiologiczna metoda obrazowania gruczołu piersiowego, potocznie nazywana prześwietleniem sutka. Polega na prześwietleniu piersi promieniami rentegonwskimi i pozwala wcześnie wykryć zmiany w gęstości tkanki piersiowej, w tym guzy nowotworowe już na wczesnym stadium rozwoju.

Rulla Tamimi wraz z kolegami z Brigham and Women's Hospital i Harvard Medical School w Bostonie przeprowadziła analizę porównawczą 5 badań wpływu genów na gęstość mammograficzną piersi. W sumie pod uwagę wzięto dane 4,877 kobiet, dodatkowo badania powtórzono przy udziale 2,835 pań.

Naukowcy odkryli, że gęstość mammograficzna tkanki piersiowej zależy od wariantu genu o nazwie ZNF365, o którym wiadomo już z wcześniejszych badań, że wpływa na ryzyko zachorowania na raka sutka. Jak podkreślają autorzy pracy niezbędne są dalsze pogłębione badania mechanizmów, poprzez które białko ZNF365 oddziałuje na strukturę tkanki piersiowej i rozwój nowotworów.

KDO, 04-02-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe