Fasolnik chiński nadzieją dla Afryki subsaharyjskiej
Strona główna » Informator » Świat » Fasolnik chiński nadzieją dla Afryki subsaharyjski…

Fasolnik chiński nadzieją dla Afryki subsaharyjskiej

INFORMATOIR. Świat

KOC

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 29-09-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Fasolnik chiński, jedna z najstarszych roślin uprawnych, jest obecnie jednym z najbardziej obiecujących produktów w walce z niedożywieniem w Afryce subsaharyjskiej - orzekli eksperci zgromadzeni na konferencji na temat badań nad fasolą, która odbyła się w Senegalu.

Jak wynika z raportu Senegalskiego Instytutu Badań nad Rolnictwem, dojrzałe ziarna fasolnika (znanego również pod nazwą "czarne oczko") zawierają od 23 do 25 proc. białka, od 50 do 67 proc. skrobi, a także witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy. Fasola bogata jest ponadto w niezbędne mikroelementy, takie jak żelazo, wapń i cynk.

W Senegalu, podobnie jak w pozostałych krajach zachodniej Afryki, fasolnik chiński jest dobrze znany i ze względu na wysoką zawartość białka nazywany często "mięsem ubogich". Fasolę dodaje się do placków, gulaszu, a czasami także do chleba.

Jednym z powodów, dla których fasolnik chiński nie jest tak szeroko uprawiany jak kukurydza czy ryż, są problemy spowodowane szybkim rozmnażaniem się larw małych chrząszczy w ziarnach fasoli, przez co nie nadają się one do spożycia.

Zgromadzeni na konferencji naukowcy, m.in. z amerykańskiego Purdue University, zapowiedzieli, że zaopatrzą afrykańskich rolników w specjalne trójwarstwowe torby do przechowywania ziaren, które uniemożliwią chrząszczom reprodukcję poprzez ograniczenie dostępu do tlenu.

"Fasolnik chiński przynosi stabilne plony nawet w gorących i suchych warunkach, a naukowcy pracują nad coraz bardziej odpornymi odmianami. W związku ze zmianami klimatycznymi, które nasilają upały w Afryce subsaharyjskiej, rosną obawy, że produkcja podstawowych składników diety, takich jak kukurydza czy ryż, spadnie lub nawet zaniknie w niektórych rejonach. Wówczas, aby wypełnić lukę, potrzebne będą rośliny przygotowane na warunki klimatyczne, jak fasolnik chiński" - czytamy na stronie Instytutu.

KOC, 29-09-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe