Emisja CO2 wpływa na stężenie pyłków w powietrzu
INFORMATOR. Świat
Fot. zdrowemiasto.pl
Badacze z 13 państw Unii Europejskiej zmierzyli poziom pylenia 25 gatunków drzew i roślin. Odkryli, że w wielu przypadkach, zwłaszcza jeśli chodzi o rośliny alergizujące, był on skorelowany z rosnącą emisją dwutlenku węgla. Wyniki badań zaprezentowano w trakcie dorocznego zjazdu Europejskiej Unii Nauk Geofizycznych (EGU) - podaje serwis BBC News.
Przypadki kataru siennego i innych alergii są coraz częstsze w Europie. Tylko w Wielkiej Brytanii częstotliwość występowania tego typu dolegliwości w latach 2001-2005 wzrosła o jedną trzecią.
Sugerowano, że to wyższe temperatury mogą powodować większy poziom pylenia roślin. Jednak kiedy naukowcy porównali te poziomy w czasie cieplejszych i chłodniejszych lat, okazało się, że to nie temperatura jest istotą sprawy. Annette Menzel z Uniwersytetu Technicznego w Monachium powiedziała, że inne prawdopodobne przyczyny też zostały wyeliminowane.
"Myśleliśmy, że wzrost poziomu pyłków mogą powodować zmiany w użytkowaniu ziemi, ale nie zaobserwowaliśmy tego. Próbowaliśmy połączyć go z temperaturą, ale to niemożliwe. Dlatego jedyne co pozostało, to efekt związany z CO2. Wiemy z wielu eksperymentów, że dwutlenek węgla wzmaga produkcję pyłków" - powiedziała Menzel portalowi BBC News.
Nie wszystkie gatunki wykazywały ten sam trend - pylenie niektórych roślin wręcz się zmniejszyło. Ale 60 proc. z nich zwiększyło w ciągu kilku dekad produkcję pyłków, w tym dziewięć gatunków znanych z właściwości alergizujących. Były też różnice między poszczególnymi krajami. Jednym z ciekawych wniosków było to, że stężenie pyłków zwiększyło się wraz z poziomem CO2 w obrębie miast, a nie poza nimi.
Pomijając wpływ CO2, wydłużający się sezon pylenia roślin w Europie związany jest z wprowadzaniem do miast drzew z innych kontynentów. "W tej chwili w Niemczech tylko w listopadzie nie ma problemu z alergizującymi pyłkami, więc alergicy cierpią coraz bardziej" - dodała Menzel.
Zdaniem badaczy, urbaniści powinni w przyszłości staranniej dobierać drzewa, które sadzi się w miastach.Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Podnośniki koszowe, usługi dźwigowe. Bydgoszcz REKLAMA
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Ortopeda. Chirurgia ortopedyczna. Medycyna sportowa. Warszawa REKLAMA
- Niemcy. Multigenowy test raka piersi refundowany przez kasy chorych
- PE. Pisemne oświadczenie w sprawie zwalczania raka piersi w Unii Europejskiej
- Pod względem liczby popełnianych błędów odwodnieni kierowcy nie ustępują nietrzeźwym!
- Im niżej, tym lepiej - najnowsze wyniki badań wskazują, że ryzyko zawałów serca i udarów mózgu jest tym niższe, im niższy jest poziom cholesterolu LDL
- Zdrowa dieta bez mięsa
- Alkaptonuria - rzadka choroba czarnych kości. Nieznane wyniszczające schorzenie, pacjenci bez rozpoznania
- Brytyjczycy wolą bezpieczne metody leczenia
- Strefy wolne od dymu tytoniowego sprzyjają zdrowiu dzieci
- Choroby, które zabijają ponad 2 miliony ludzi rocznie
- Poprawa kondycji fizycznej może przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia kobiet z rakiem piersi
- Wszystkie w tym dziale