Emisja CO2 wpływa na stężenie pyłków w powietrzu
Strona główna » Informator » Świat » Emisja CO2 wpływa na stężenie pyłków w powietrzu…

Emisja CO2 wpływa na stężenie pyłków w powietrzu

INFORMATOR. Świat

MRT

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 13-04-2011

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Emisja dwutlenku węgla może powodować wzrost stężenia alergizujących pyłków w powietrzu europejskich miast - okazało się po przeprowadzeniu na kontynencie szeroko zakrojonego badania. 

Badacze z 13 państw Unii Europejskiej zmierzyli poziom pylenia 25 gatunków drzew i roślin. Odkryli, że w wielu przypadkach, zwłaszcza jeśli chodzi o rośliny alergizujące, był on skorelowany z rosnącą emisją dwutlenku węgla. Wyniki badań zaprezentowano w trakcie dorocznego zjazdu Europejskiej Unii Nauk Geofizycznych (EGU) - podaje serwis BBC News.

Przypadki kataru siennego i innych alergii są coraz częstsze w Europie. Tylko w Wielkiej Brytanii częstotliwość występowania tego typu dolegliwości w latach 2001-2005 wzrosła o jedną trzecią.

Sugerowano, że to wyższe temperatury mogą powodować większy poziom pylenia roślin. Jednak kiedy naukowcy porównali te poziomy w czasie cieplejszych i chłodniejszych lat, okazało się, że to nie temperatura jest istotą sprawy. Annette Menzel z Uniwersytetu Technicznego w Monachium powiedziała, że inne prawdopodobne przyczyny też zostały wyeliminowane.

"Myśleliśmy, że wzrost poziomu pyłków mogą powodować zmiany w użytkowaniu ziemi, ale nie zaobserwowaliśmy tego. Próbowaliśmy połączyć go z temperaturą, ale to niemożliwe. Dlatego jedyne co pozostało, to efekt związany z CO2. Wiemy z wielu eksperymentów, że dwutlenek węgla wzmaga produkcję pyłków" - powiedziała Menzel portalowi BBC News.

Nie wszystkie gatunki wykazywały ten sam trend - pylenie niektórych roślin wręcz się zmniejszyło. Ale 60 proc. z nich zwiększyło w ciągu kilku dekad produkcję pyłków, w tym dziewięć gatunków znanych z właściwości alergizujących. Były też różnice między poszczególnymi krajami. Jednym z ciekawych wniosków było to, że stężenie pyłków zwiększyło się wraz z poziomem CO2 w obrębie miast, a nie poza nimi.

Pomijając wpływ CO2, wydłużający się sezon pylenia roślin w Europie związany jest z wprowadzaniem do miast drzew z innych kontynentów. "W tej chwili w Niemczech tylko w listopadzie nie ma problemu z alergizującymi pyłkami, więc alergicy cierpią coraz bardziej" - dodała Menzel.

Zdaniem badaczy, urbaniści powinni w przyszłości staranniej dobierać drzewa, które sadzi się w miastach.

MRT, 13-04-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe