Dzieci są zdrowsze, gdy jedzą mięso dzikich zwierząt
Strona główna » Informator » Świat » Dzieci są zdrowsze, gdy jedzą mięso dzikich zwierz…

Dzieci są zdrowsze, gdy jedzą mięso dzikich zwierząt

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 24-11-2011

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Mięso dzikich zwierząt pozwala dzieciom z krajów rozwijających się uniknąć niedoborów pokarmowych i związanych z nimi zaburzeń rozwoju - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy z University of California w Berkeley, Harvardu oraz Wildlife Conservation Society znaleźli wyraźny związek pomiędzy dostępem do mięsa dzikich zwierząt oraz niedoborami żywieniowymi na Madagaskarze. Ja się okazało, dzieci, które nie miały możliwości uzupełniać diety pokarmami pochodzącymi wprost z natury były bardziej narażone na niedobory ważnych składników pokarmowych.

Dieta setek milionów ludzi na całym świecie opiera się w dużej mierze na zwierzętach żyjących dziko w morzu bądź na lądzie - na przykład w Afryce spożywa się rocznie około miliona ton "bushmeat"- mięsa z buszu. Malejąca bioróżnorodność i spadająca liczebność populacji dzikich zwierząt podkopują podstawy egzystencji tubylców.

Tam, gdzie codzienne pokarmy nie są wzbogacane w składniki odżywcze, a ludność nie otrzymuje suplementów diety, dzikie zwierzęta mogą być źródłem nie tylko białka, czy tłuszczów, ale także na przykład żelaza, cynku, kwasów omega-3 czy witaminy B-12, których nie zawiera w dostatecznej ilości pokarm roślinny.

Jak wykazały badania społeczności zamieszkującej lasy deszczowe Madagaskaru, utrata dostępu do mięsa dzikich zwierząt wiąże się z częstszym o 30 proc. występowaniem anemii u dzieci przed okresem dojrzewania. Anemia pogarsza zarówno fizyczny, jak i umysłowy rozwój dzieci i wpływa na całe ich życie. Jeśli nie są podejmowana działania chroniące dziką przyrodę, nadmiernie eksploatowane zasoby naturalne kurczą się, co odbija się na zdrowiu dzieci.

Aby tubylcza ludność mogła się uniezależnić od zwierzyny, naukowcy z San Francisco Zoo pracują nad projektem, który ma ułatwić hodowlę drobiu - obecnie 60 do 80 procent kurcząt pada z powodu różnych chorób, którym łatwo byłoby zapobiec, na przykład szczepiąc drób.

PAP, 24-11-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe