Dieta wysokowęglowodanowa może mieć związek z rakiem trzustki
Strona główna » Informator » Świat » Dieta wysokowęglowodanowa może mieć związek z raki…

Dieta wysokowęglowodanowa może mieć związek z rakiem trzustki

Z ARCHIWUM BRITISH MEDICAL JOURNAL WYDANIE POLSKIE

BMJ News

zdrowemiasto.plzdrowemiasto.pl | dodane 16-01-2009
Dieta bogata w węglowodany może zwiększać ryzyko raka trzustki u kobiet z nadwagą prowadzących siedzący tryb życia, sugeruje nowa praca badawcza z USA. Jest to pierwsze badanie, które wskazuje na związek dającego się modyfikować czynnika ryzyka, oprócz palenia tytoniu, w powstaniu raka trzustki (Journal of National Cancer Institute 2002;94:1293-300).

W grupie 88 802 kobiet monitorowanych przez 18 lat w badaniu zdrowia pielęgniarek (Nurses Health Study) badacze znaleźli 180 przypadków raka trzustki. W tej pracy, którą rozpoczęto w 1976 roku obejmując badaniem 121 700 pielęgniarek dyplomowanych w wieku 30-55 lat, kontroluje się co pewien czas stan zdrowia kobiet. Analizowano tylko przypadki gruczolakoraka przewodowego. Na podstawie kwestionariusza szacowano wskaźnik glikemiczny (o ile poszczególna potrawa podwyższa stężenie glukozy w porównaniu z potrawą referencyjną) i ładunek glikemiczny (obliczony przez pomnożenie wskaźnika glikemicznego przez zawartość węglowodanów w potrawie). Poza obliczeniem w każdym przypadku ładunku glikemicznego oceniano czynniki nie związane z żywieniem: palenie tytoniu, aktywność ruchową i wskaźnik masy ciała (BMI). Z wywiadów uzyskiwano informacje o ewentualnej cukrzycy i operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego.

Najwyraźniejszy związek między ładunkiem glikemicznym i spożyciem fruktozy a rakiem trzustki stwierdzono u kobiet z wysokim BMI (≥25). Największe ryzyko raka trzustki występowało u kobiet z nadwagą, prowadzących siedzący tryb życia, z wysokim ładunkiem glikemicznym i wysokim spożyciem fruktozy: przy takim skojarzeniu czynników ryzyko względne wynosiło 2,67 (95% przedział ufności 1,02 do 6,99). Nieznaczny, nieznamienny wzrost ryzyka stwierdzono także u kobiet bez nadwagi, prowadzących aktywny tryb życia, ale z wysokim ładunkiem glikemicznym i dużym spożyciem fruktozy. Badacze przypuszczają, że winą za powstanie raka trzustki można obarczyć upośledzenie tolerancji glukozy, i że insulina może działać jak czynnik wzrostu tego nowotworu.

Choć badanie przeprowadzono u kobiet, nie ma powodów, by wyniki nie odnosiły się również do mężczyzn. Obecnie badacze poszukują innych, oprócz palenia tytoniu, dietetycznych i behawioralnych czynników ryzyka choroby, które dałoby się modyfikować. W USA rozpoznaje się rocznie ponad 30 tysięcy przypadków raka trzustki. Rokowanie w tych przypadkach jest niepomyślne: tylko 4% chorych żyje pięć lat.

/BMJ News, Nr 11/2002, British Medical Journal Wydanie Polskie/


BMJ News, 16-01-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe