Depresja może być przyczyną zaostrzeń astmy
PAP - NAUKA W POLSCE
Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo ustalili, że depresja u młodych astmatyków wywołuje zaburzenia czynności autonomicznego układu nerwowego oraz komplikacje ze strony układu oddechowego.
"Autonomiczny układ nerwowy składa się z dwóch antagonistycznych układów - współczulnego i przywspółczulnego, które regulują podstawowe funkcje organizmu poza naszą świadomością. Na działanie autonomicznego układu nerwowego mają wpływ emocje i stres" - wyjaśnia dr n. med. Bruce Miller
"U dzieci z astmą i silnymi objawami depresji obserwuje się większą reaktywność układu przywspółczulnego niż układu współczulnego. Takie zaburzenia równowagi mogą wyjaśniać zwiększone opory oddechowe, które występują u tych dzieci" - dodaje dr Miller.
W badaniach wzięło udział 90 chorych na astmę dzieci w wieku 7-17 lat, z których połowa miała objawy depresji. By wywołać różne emocje badacze pokazywali dzieciom straszne, smutne lub wesołe sceny z filmu "E.T." Dzieciom przyczepiono elektrody, które dostarczyły danych na temat pracy serca i czynności oddechowych, a także poziomu aktywacji i reaktywności układu współczulnego i przywspółczulnego.
"Pod wpływem bodźców emocjonalnych dzieci mające objawy depresji wykazywały podwyższony poziom aktywacji układu przywspółczulnego przy zmniejszonym poziomie aktywacji układu współczulnego, co szkodliwie wpływało na pracę dróg oddechowych" - mówi dr Miller, dodając, że największa reaktywność układu przywspółczulnego występowała podczas scen przedstawiających cierpienie rodziny lub śmierć któregoś z bohaterów.
Dla porównania, u dzieci, które nie miały objawów depresji widoczna była większa aktywacja układu współczulnego, który wspomaga nasze drogi oddechowe w chwilach stresu. Według naukowców jest to pierwszy raport opisujący związek stresu i depresji ze zwiększonymi oporami oddechowymi u dzieci z astmą.
Badacze podkreślają potrzebę badania młodych astmatyków również pod kątem objawów depresyjnych i w razie potrzeby kierowania na odpowiednia terapię. Możliwe, że leczenie depresji u tych dzieci zredukuje poziom aktywizacji układu przywspółczulnego i poprawi pracę płuc. Ustalenie tego wymaga jednak jeszcze wielu badań.Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Podnośniki koszowe, usługi dźwigowe. Bydgoszcz REKLAMA
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Ortopeda. Chirurgia ortopedyczna. Medycyna sportowa. Warszawa REKLAMA
- Niemcy. Multigenowy test raka piersi refundowany przez kasy chorych
- PE. Pisemne oświadczenie w sprawie zwalczania raka piersi w Unii Europejskiej
- Pod względem liczby popełnianych błędów odwodnieni kierowcy nie ustępują nietrzeźwym!
- Im niżej, tym lepiej - najnowsze wyniki badań wskazują, że ryzyko zawałów serca i udarów mózgu jest tym niższe, im niższy jest poziom cholesterolu LDL
- Zdrowa dieta bez mięsa
- Alkaptonuria - rzadka choroba czarnych kości. Nieznane wyniszczające schorzenie, pacjenci bez rozpoznania
- Brytyjczycy wolą bezpieczne metody leczenia
- Strefy wolne od dymu tytoniowego sprzyjają zdrowiu dzieci
- Choroby, które zabijają ponad 2 miliony ludzi rocznie
- Poprawa kondycji fizycznej może przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia kobiet z rakiem piersi
- Wszystkie w tym dziale